18 Haziran 2018, Pazartesi

Torundan dedeye inanılmaz tuzak

Ankara'da aksiyon filmlerini aratmayan bir bir soygun olayı yaşandı. Torun S.A., arkadaşlarıyla kurduğu planın ardından, dedesinin bankadan çektiği 300 bin TL'nin kapkaç yapılıyormuş gibi çalınmasını sağladı

12 Şubat 2015 Perşembe 3:41
Torundan dedeye inanılmaz tuzak
Bir ay boyunca lüks içinde yaşayan ve lüks bir cip satın alan S.A. ve iki arkadaşı tutuklanırken, olay anı saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı. Kendisinin torunu tarafından soyulduğu söylenen dede M.A. ise baygınlık geçirdi.

Olay şöyle gelişti:
13 Ocak günü dede M.A., yanında torunu ile birlikte Yenimahalle'deki bir banka şubesine giderek hesabındaki 300 bin TL'yi çekti. M.A.'nın bu parayı, S.A.'nın amcası olan oğluna ev alması için vereceği öğrenildi. Ancak S.A., dedesinin daha önceden bu parayı çekeceğini bilgidiği için arkadaşlarıyla bir plan yaptı. Bazı suçlardan sabıkası bulunan S.A. yine sabıkalı olan H.İ.Ü.'ye, "dedesinin babasına hiç yardım etmediğini, sürekli olarak amcasına yardımda bulunduğunu bu parada kendilerinin de haklarının olduğunu, bunun için bu parayı çalmak istediğini" söylediği iddia edildi. H.İ.Ü. de bunun üzerine önceden tanıdığı B.A. ile irtibata geçti. H.İ.Ü., B.A.'dan durumu anlattıktan sonra, bankadan çıkan S.A.'nın elinden parayı kapkaç yapılıyormuş gibi alarak kaçması yönünde anlaştı. Plandan torun S.A.'yı da haberdar etti. Plan gereği, B.A., dede M.A. ve torun S.A.'nın bankadan çıkmasını bekledi. S.A. bankadan çıktıktan sonra, "sen parayı bana ver ne olur ne olmaz ben taşıyayım" diyerek dedesinden içinde 300 bin TL olan poşeti aldı. Banka çıkışında hazır bekleyen B.A., içinde para olan poşeti S.A.'nın almasının ardından harekete geçti.

Saniye saniye kamerada
Bir kapkaççı gibi davranan B.A., S.A.'ya yaklaşarak elindeki poşeti alarak kaçmaya başladı. S.A. da daha önce yaptıkları plan gereği B.A.'yı rol icabı kovalamaya başladı. Ancak B.A. bir süre kaçarak sonra izini kaybettirdi. S.A. ve arkadaşı B.A.'nın plan gereği yaptıkları kovalamaca sahneleri saniye saniye güvenlik kemaralarına yansıdı.

Polis çözdü
Olayın ardından dede M.A.'nın polise başvurması üzerine, Ankara Emniyeti Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde kapkaççıyı yakalamak için özel ekip oluşturuldu. Yaklaşık bin ay boyunca bölgedeki MOBESE ve güvenlik kameralarını inceleyen polis, torun S.A.'nın çelişkili ifadeleri ve görüntülerdeki hareketlerinden şüphelenerek torun S.A.'yı izlemeye aldı. Polis daha sonra aynı gün bölgede S.A. ile daha önceden irtibatlı olduğunu belirlediği H.İ.Ü.'nün de olduğunu tespit etti. Bunun üzerine soruşturmasını derinleştiren polis, olayın "organize" şekilde planlandığını tespit etti. Bu kapsamda S.A., H.İ.Ü. ve kamera görüntülerinden tespit edilen S.A. gözaltına alındı.

Sahte para çıktı
Torun S.A. ifadesinde suçlamaları kabul etmezken, arkadaşı H.İ.Ü. ise olayı nasıl planladıklarını en ince ayrıntılarına kadar anlattı. H.İ.Ü. arkadaşı S.A.'nın "dedesinin babasına haksızlık yaptığı için böyle bir plan kurduğunu, kendisinin de S.A.'ya yardım ettiğini" söyledi. H.İ.Ü. paranın 100 bin TL'sini S.A.'ya verdiklerini, 25 bin TL'sini kapkaçı gerçekleştiren B.A.'nın aldığını, 130 bin TL'si ile kendisinin Porsche marka lüks bir cip aldığını, kalan parayı da eğlence hayatında harcadıklarını itiraf etti. Polis ayrıca S.A.'nın kullandığı bir bağ evinde yaptığı aramada da çatıya gizlenmiş halde 130 bin TL sahte para buldu.  

Dede yıkıldı
Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevkedilen S.A., H.İ.Ü. ve B.A. tutuklanırken, kendilerine yardım ettiği belirlenen iki zanlı ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Olayın ardından kendisinin torunu tarafından soyulduğu söylenen dede M.A.'nın ise baygınlık geçirdiği belirtildi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »