24 Mayıs 2018, Perşembe

Trabzon'dan acı haber: 2 işçinin cesedine ulaşıldı

Trabzon'da HES tüneli girişinde çığ altında kalan 4 işçiden 2'sinin cesedine ulaşıldı. Ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

13 Ocak 2015 Salı 0:25
Trabzon'dan acı haber: 2 işçinin cesedine ulaşıldı
Trabzon- Bayburt sınırında bulunan Kavlatan bölgesindeki Balkodu- 2 HES şantiyesindeki facia, cumartesi günü saat 13.30'da meydana geldi. Sarp dağlık bölgede tepeden kopan çığ, HES inşaatı şantiyesinin tünel girişine düştü. Yaklaşık 200 metrelik bölgeyi kaplayan çığ altında kalan 5 işçinin kurtarılması için, şantiyedeki diğer işçiler çalışma başlatırken, bir yandan da yardım istendi. Saatlerce haber alınamayan çığ altındaki 5 işçiden Nusret Er'in cesedine arkadaşları aynı gün akşam saatlerinde ulaştı. Dondurucu soğuk ve tipi altında işçiler kurtarma çalışmasını sürdürürken, Trabzon ve Erzurum başta olmak üzere yola çıkarılan arama kurtarma ekipleri, yolların kardan kapanması ve hava muhalefeti nedeniyle bölgeye ulaşmakta büyük güçlükle karşılaştı. Birçok araç kara saplandı, yol açan dozer devrildi. Bölgenin sarp olması ve tipi nedeniyle helikopter desteği de sağlanamadı.
Dün sabah günün aydınlanmasıyla birlikte hızlanan çalışmalarla, saat 11.30 sıralarında AFAD ekipleri çığ bölgesine ulaştı. Ekipler çığ altında bulunan Muhammet Işıklı, Lokman Çelık, Erhan Arslan ve Can Özyürek'e ulaşmak için çalışma başlattı. Dün hava kararıncaya kadar yapılan çalışmalardan bir sonuç alınamadı.

Çığ altında kalan işçiler Can Özyürek, Erhan Arslan, Lokman Çelik ve Muhammet Işıklı'yı arama kurtarma kurtarma çalışmaları bugün de sürdü. AFAD ekipleri, çığ tehlikesinin hala devam ettiği bölgede arama çalışmalarını bugün sabah erken saatlerde başlattı.

LOKMAN ÇELİK'İN DAYISI : TELEFONU ÇALIYOR

Çığ altında kalan işçilerin bölgeye gelen yakınları da umutlu bekleyişlerin sürdürüyor. Muş Bulanık nüfusuna kayıtlı 37 yaşındaki Lokman Çelik'in Denizli'den gelen dayısı Kenan Aslan, çalışmanın yetersizliğinden yakındı. Aslan şunları söyledi:

"Ailece buradayız. Herkes perişan. Yetkililerin yeterince ilgilenmediğini düşünüyoruz. Temas kuracak kimseyi bulamadık. Olayın yaşandığı bölgeye çıkma şansımız yok. Sanki resmi daire gibi çalışıyorlar, saat 17.00'de bırakıp gidiyorlar. En azından vardiyalı bir çalışma olabileceğini düşünüyoruz. Böyle giderse çalışma 6 ay sürer. Yeğenimin telefonunu aradık, 2-3 kez çaldı. Telefonla yer tespiti yapılıp ulaşma imkânı olabilir. Telefon hala çalıyor."

EN SON 11 GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜK

Bir çocuk babası Lokman Çelik’in babası İlhan Çelik ise "Ben olayı çığ düştüğü akşam saatlerinde öğrendim. 30 kişi Denizli'den yola çıkıp geldik. Hala bir sonuç yok. Ne zaman sonuç alacağımızı da bilmiyoruz. Galiba hava şartlarına göre gündüz çalışıp, gece ara veriyorlar. Lokman bir hafta önce beni aradı ama o sırada namaz kıldığım için yetişemedim. Aradığımda ise ulaşamadım. Onları kaldığı yerde telefon çekmiyormuş. En son 11 gün önce konuşmuştuk. 'İş tehlikeli ise gel' diyordum, o da bana tehlikeli olmadığını söylüyordu. O zaman kar da yoktu bölgede herhalde" dedi.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »