26 Mayıs 2018, Cumartesi

Traktör römorkunda elektrik santrali

Traktör römorkuna güneş paneli yerleştirerek geliştirilen tasarım, çiftçilere istedikleri yerde tarımsal sulama amaçlı elektrik üretme imkanı sağlıyor.

25 Temmuz 2014 Cuma 20:13
Traktör römorkunda elektrik santrali
Türkiye gibi çok fazla güneş ışığı alan ülkelerde, güneş enerjisi sistemlerinin uygulama alanları her geçen gün genişliyor. Alışılagelen enerji kaynaklarından elde edilen enerji bedellerinin yüksek olması nedeniyle, tarımda da yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren sistemler de tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılıyor.

Hatay’da bir grup girişimcinin tasarladığı "solar römork" sistemi, traktör römorkuna yerleştirilen güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisi üretiyor. Tarımsal sulamada kullanılması amacıyla geliştirilen solar römork ile çiftçiler istedikleri yerde elektrik üretebiliyor.

Solar römorkun tasarımcılarından Zafer Taviloğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımsal sulama için elektriğe ihtiyaç duyan çiftçilerin,  büyük tarım arazilerinde hırsızlık olaylarından dolayı sabit solar sistem kurmak istemediğini, elektrik şebekesinin olmadığı bölgelere hat çekmek veya jeneratör kullanmanın da maliyetli olduğunu belirtti.

Bu sorunların önüne geçebilmek için solar römork sistemi kurma fikriyle yola çıktıklarını ifade eden Taviloğulları, traktör yardımıyla istenilen yere götürülebilen sistemin üzerindeki güneş panellerinin kanatlı düzenekle açıldığını ve hidrolik sistem sayesinde panellerin açısının güneşe göre ayarlanabildiğini aktardı.

Solar römorkta her biri 250 vat gücünde toplam 24 güneş panelinin olduğunu ve panellerden günlük 6 kilovat elektrik enerjisi elde edilebildiğini anlatan Taviloğulları, şu bilgileri verdi:

"Yaptığımız araştırmalara göre sistemimiz bu güçte yapılan ilk model olma özelliği taşıyor. Toplamda 6 kilovatlık güçle pompaların yardımıyla 80 metre derinlikten günde 100 tona yakın su çekebiliyor. Yüzey sulamada ise yaklaşık 10 metreden 670 tona yakın su alınabiliyor. Maliyeti yaklaşık 60 bin lira olan römorku, organizasyon ve kurulum dahil 45 günde teslim edebiliyoruz. Bu sistemden almak isteyen çiftçiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destek uygulamalarından faydalanabiliyor."

"60 gün tarlada 300 gün evde kullan"

Taviloğulları, solar römorkun tarımsal sulama dışında kalan zamanlarda evlerde de kullanılabileceğini dile getirdi. Çiftçilerin yaklaşık iki ay tarlalarında sulama yaptığına dikkati çeken Taviloğulları, "Özellikle mobil olarak tasarladığımız sistem, 60 gün tarlada sulama yaparken geri kalan 300 günde boş durmaması için evin elektrik ihtiyacını da karşılayabilir" dedi.

Solar römork sistemini inceleyen Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Öztürk de, tarımda sulama uygulamalarında suya en fazla gereksinim duyulan zamanın güneş ışığının en fazla olduğu zaman olduğuna işaret etti.

Tarımda sulama giderlerinin önemli yer tuttuğunu ifade eden Öztürk, bu sistemin üretim maliyetini düşüreceğini kaydetti.

Solar römorkun avantajlarına dikkati çeken Prof. Dr. Öztürk, "Güneş enerjisiyle sulama sistemlerinin en önemli özellikleri pratik olarak bakım gereksinimlerinin olmaması, kullanım sürelerinin uzun olması, yakıt gerektirmemeleri ve dolayısıyla çevreyi kirletmemeleridir. Diğer önemli bir üstünlükleri de, enerji kaynağı olarak güneşten yararlanmalarıdır. Çiftçilerimiz, solar römork satın alabilmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ekonomik yatırımlar programındaki yüzde 50 hibe teşviklerinden yararlanabilirler" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »