23 Temmuz 2018, Pazartesi

Trakya'da hasat başladı

Trakya'da buğday hasadı başladı. Edirne'de buğdaydan alınan verim çiftçinin yüzünü güldürürken, Kırklareli'de çiftçiler rekolte kaybı nedeniyle hayal kırıklığı yaşadı.

29 Haziran 2013 Cumartesi 0:13
Trakya'da hasat başladı
Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne merkez ve köylerinde yaklaşık 400 bin dönümlük alana ekilen buğdayda hasat zamanının başladığını belirtti.

Bu yıl havaların kurak olması nedeniyle hasadın erken başladığını anlatan Yorulmaz, "Çiftçilerimiz dönüm başına ortalama 500 kilogram verim alıyor. Bazı köylerimizde verimler vasat olurken, bazı köylerde çok iyi verim alındı. Çiftçilerimiz verimden ve fiyattan memnun. Bir kaç güne kadar inşallah çiftçilerimiz hasadı tamamlayacak" dedi.

Buğdayın ihtiyacı olduğu yağışları zamanında alamadığını, bu nedenle bazı bölgelerde az da olsa rekolte kaybı yaşandığını anlatan Yorulmaz, yağışların ayçiçeklerine çok iyi geldiğini, böyle devam ederse ayçiçeğinde yüksek rekolteyi yakalayacaklarını belirtti. 

Edirne buğdayının çok kaliteli olduğunu ve piyasalarda aranan bir buğday haline geldiğini ifade eden Yorulmaz, ziraat odası olarak çiftçilere her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Yorulmaz, Türkiye'nin buğday üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Marmara bölgesindeki çiftçilerin çok bilinçli üretim yaptığını sözlerine ekledi.

- Kırklareli'de durum

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Şaylan ise Kırklareli'de yaklaşık 1,5 milyon dekarlık alana ekilen buğdayda hasat zamanının başladığını, geçen yıl dönüm başına 450 kilogram verim elde edilirken, bu yıl 250 kilogram verim alındığını bildirdi.

İklim şartları nedeniyle rekoltede ciddi anlamda düşüş yaşandığını ifade eden Şaylan,  "Geçen yıl 550 bin ton ürün üretilmişti. Bu yıl, bu rakamın altına ineceğiz. Bu sezon çiftçimiz buruk bir sezon geçiriyor. Rekolte kaybı nedeniyle çiftçilerimiz hayal kırıklığına uğradı" diye konuştu.

- "Allah'a şükür verimden memnunuz"

Edirneli çiftçilerden Murat Yarar, bu yıl 660 dönümlük bir alana buğday ekimi yaptığını, hasat zamanının gelmesiyle ailece buğdayları biçmeye başladıklarını anlattı.

Yağışların zamansız olması nedeniyle geçen seneye göre verim kaybı yaşadıklarını dile getiren Yarar, "Buğday hasadımız başladı. Ama beklentiler geçen seneki gibi olmadı. Son yağışlar buğdaylara yetişmedi. Ama buna da şükür. Dönüm başına yaklaşık 450-500 kilogram buğday aldık. Bazı bölgelerde dönüm başına 250 kilogram buğday aldıklarını duyduk. Allah'a şükür verimden memnunuz" dedi.

Çiftçi Ahmet Tok ise Kırklareli'de yaklaşık 20 dönümlük alanda buğday ekimi yaptığını, bugün hasadını yaptığı buğdayda dönüm başına aldığı 250-300 kilogram verimin hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »