Tribünler bomboş ama bakanlar çok memnun

STATLARA girişte getirilen Passolig kart zorunluluğunun seyirci sayısını azalttığı eleştirilerine, Maliye Bakanı Şimşek ve Spor Bakanı Kılıç’tan, “Bilet satışı ve vergi geliri artıyor, memnunuz” açıklaması geldi.

1 Ekim 2014 Çarşamba 18:19
Tribünler bomboş ama bakanlar çok memnun
HÜKÜMETİN statlara girişte, ‘Passolig’ kartı zorunluluğunu getirmesi,  ‘İzleyici sayısı düştü, tribünler boş’ şeklinde eleştirilirken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Spor ve Gençlik Bakanı Çağatay Kılıç’tan tam tersi açıklama geldi. Maliye Bakanı Şimşek, “Statlar boş kaldı’ diye eleştiri yapıyorlar ama bizim bu alandaki vergi gelirlerimiz arttı” dedi. Spor Bakanı Kılıç da, bilet satışlarının geçen yılın bu dönemine göre yüzde 50 arttığını belirterek, “Bunda derbi maçların erken olmasının da etkisi olabilir ama, derbi etkisini çıkardığınızda da yine satışların arttığını görüyoruz” diye konuştu.

KAYITDIŞINI ENGELLİYOR 
Dünya Ekonomik Forumu’nun İstanbul’daki toplantısının Başbakanlık himayesinde gerçekleşen kapanış resepsiyonunda sohbet etme imkanı bulduğumuz iki bakan Şimşek ve Kılıç, Hürriyet’e, Passolig ile ilgili tartışmaların geçici olduğunu, yararları görüldükçe tüm taraftarlar tarafından daha çok benimseneceği değerlendirmesini yaptı. Şimşek, Passolig uygulamasından özellikle vergi gelirlerindeki artıştan dolayı memnun olduklarını kaydederek, “Henüz vergi artışının miktarı konusunda bir çalışma yapmadık. Dünyanın pek çok ülkesinde de söz konusu olan Passolig gibi uygulamaların birçok yararları var. Bunlar defalarca gündeme geldi. Bizim açımızdan bilet satışında kayıtdışını ortadan kaldırması nedeniyle son derece olumlu bir adım” diye konuştu.

GEÇMİŞE DÖNÜK İNCELEME
Futbol kulüpleri anonim şirket statüsünde yapılanmaları olduğu halde, kurumlar vergisi mükelefi değil. Kulüpler bilet fiyatı üzerinden yüzde 18 KDV ödüyor. Dolayısıyla satılan tüm biletlerin kayıt altına alınması daha fazla KDV ödenmesi anlamına geliyor. Şimşek, stat girişlerinde ve bilet satışlarında yapılan sahtecilik ve kayıtdışı diğer eylemlere değinse de, bu konudaki tartışmaların bir parçası olmak istemediğini vurguladı. Futbol kulüpleri için, “Müthiş transferler yapıyorlar, gazetelere manşet oluyor ama vergi ödemeye gelince bakıyorsunuz ortada bir şey yok” diyen Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakında bu konuya el atacağız. Kulüpleri diyete sokacağız. Geçmişe dönük vergi incelemesi yapılacak.”

Bedava bilet dönemi bitti
GENÇLİK ve Spor Bakanı Kılıç ise, özellikle sahte biletle stata girişlerin, bedava bilet dağıtılması gibi uygulamaların kamuoyunda zaten bilindiğini belirterek, “Bu uygulama ile kulüplerin de gelirleri artacak. Böylece spora olan yatırım, futbolun kalitesinin yükselmesi gibi pek çok olumlu sonuç elde edeceğiz. Şu an bazı kesimlerde dile getirilen eleştiriler var ama, olumlu sonuçları gördükçe düzeleceğine inanıyorum. Hedefimiz sporun ve sporcunun desteklenmesi. Biz sadece bu yıl spora 270 milyon TL’lik bir destek bütçesi ayırdık. Bunun dışında önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmek üzere, olimpiyatlarda veya diğer şampiyonalarda başarılı olan öğrencilerimizin hem spor hayatını hem de eğitimini bir arada sürdürebilecekleri bir uygulama olacak” diye konuştu.

Passolig sayısı 365 bini buldu 
PASSOLİG kart sayısı şu ana kadar 365’i buldu. Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe gibi büyük kluplerin logosunun yer aldığı Passolig kartlarının fiyatı 25 lira. Diğer kulüplerin kartlarının fiyatı ise 15 TL. Kartların 8 lirası kart ücreti olarak Passolig şirketine giderken, geri kalan ücret kulübün oluyor. Passolig yetkilileri, geçen yıl Türkiye genelinde birinci ve ikinci lide bir haftada maç seyreden sayısı ortalama 140 bin kişi olduğunu belirterek, “Şu anda Passolig kartı alanların sayısı 365 bini buldu. Dolayısıyla taraftarın aslında kart aldığını ancak maça daha az gittiği söyleyebiliriz. Bunda Passolig kartı etkisinden çok farklı etkenler öne çıkıyor” dedi.

İlk 4 haftanın bilet satış gelirleri
Hafta    2013/14 Sezonu (Kombine bilet satışları dahil) TL     2014/15 Sezonu (Kombine bilet satışları hariç) TL
1. Hafta 1.870.230                                                                                     366.054
2. Hafta 660.833                                                                                         732.985
3. Hafta 1.066.566                                                                                     683.501
4. Hafta 729.993                                                                                         406.302
Toplam 4.327.672                                                                                     2.188.842

İzleyici az olsa da maç gelirleri arttı 
BİLET satışlarının kayıt altına alınması ile, kulüplerin kasasına daha fazla para girmesi hedeflenen uygulamanın ilk örneklere bakıldığında kulüplerin gelirlerinin arttığı görülüyor. Örneğin bu sezon oynanan Akhisar Belediyespor-Fenerbahçe maçını 3 bin 262 kişi izledi. Kulübün kasasına giren para 78 bin 555 TL. Geçen yıl ise yine iki takımın oynadığı maçı 6 bin 509 kişi izlerken, maçın geliri 14 bin 770 TL olmuştu. Aynı şekilde bu sezon oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasında da maça gelen taraftar sayısı 12 bin 236 ve elde edilen gelir 585 bin 660 TL olurken, aynı maçın geçen yılki izleyici sayısı 21 bin 264 iken, geliri 344 bin 387 TL olarak gerçekleşmişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »