Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı

Türkiye ve ABD liderlerinin telefon görüşmesinde Soçi zirvesi ve Suriye krizi ele alındı. Liderler ayrıca ikili ilişkiler ve bölgesel sorunları da konuştu.

24 Kasım 2017 Cuma 16:29
Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, telefonda görüştü. Ankara'dan yapılan ilk açıklamada, liderlerin Soçi zirvesi ve Suriye krizini ele aldığı duyuruldu.

Liderler ayrıca ikili ilişkiler ve bölgesel sorunları da konuştu.

Twitter mesajıyla telefon konuşmasını duyuran Trump, Türkiye lideri Erdoğan'la Ortadoğu'u barışını ele alacaklarını söylemişti. 

Trump, "Ortadoğu'da başıma kalan bu kargaşayı çözmek üzere (ABD saatiyle) bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğim. Bu işi çözeceğim ama en başında hayatlar ve dolarlar (6 trilyon) kaybetmemiz hataydı" diye yazmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD lideri Trump, bu yıl içinde iki kez yüz yüze görüşmüştü. ABD'de gerçekleşen randevuların sonuncusu, Eylül ayındaydı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğini öven ABD Başkanı Trump, "Erdoğan dostum haline geldi. Dünyanın çok zorlu bir bölgesinde görev yapıyor. Çok da başarılı işler yapıyor. Bence Türkiye ve ABD'nin şu anda hiç olmadığı kadar birbirine yakın" demişti.

Türkiye ve ABD, Suriye'de terör örgütü YPG'ye verilen silahlar nedeniyle farklı pozisyonlarda yer alıyor. Ankara, YPG ile Rakka operasyonuna girişilmesine karşı çıkmış ancak Washington teröristlere yüzlerce TIR silah göndermişti.

İki ülke arasındaki diğer önemli konu başlıkları Reza Sarraf davası ve terör örgütü FETÖ'nün lideri Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »