21 Şubat 2019, Perşembe

Trump kafaları karıştırdı: Çok yakında açıklayacağım

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 12 Haziran'da Singapur'da yapmaları öngörülen görüşmenin ertelenme olasılığı ortaya çıktı.

22 Mayıs 2018 Salı 21: 2
Trump kafaları karıştırdı: Çok yakında açıklayacağım
Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Beyaz Saray'da  yaptığı görüşme öncesinde Oval Ofis'te basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

12 Haziran'da Singapur'da yapılması beklenen tarihi zirve öncesinde  ABD ile Kuzey Kore ve Güney Kore arasında ortaya çıkan sorunlara ilişkin  değerlendirmesi sorulan Trump, zirve konusundaki çalışmaların halen sürdüğünü  dile getirdi.

"Belki daha sonra olabilir"
Zirvenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğiyle ilgili kesin ifadeler  kullanmaktan kaçınan Trump, "Neler olacağını göreceğiz. Eğer (o tarihte) olmazsa  belki daha sonra olabilir. Birçok anlaşma yaptım ve anlaşmalarda neler olacağını  asla bilemezsiniz ama 12 Haziran tarihi uygun olmayabilir." ifadesini kullandı.

Zirvenin olup olmayacağı veya hangi tarihte yapılacağıyla ilgili kesin  açıklamayı çok yakında yapacağını kaydeden Trump, şu anda detaylara girmek istemediğini belirtti. Trump ayrıca, anlaşma olması halinde Kuzey Kore'nin ve  Kim'in çok mutlu olacağına inandığını bir kez daha dile getirdi.

ABD Başkanı Trump, geçen haftaki açıklamasında, 12 Haziran'da Kuzey  Kore lideri Kim Jong-un ile yapılması planlanan görüşmenin akıbeti hakkında  "Henüz (olumsuz) bir şey görmedik, duymadık. Bize bir bildirim de yapılmadı.  Neler olacağını göreceğiz." değerlendirmesini yapmıştı.

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını  "provokasyon" olarak niteleyerek, Güney Kore ile yüksek düzeyli müzakereleri  askıya almış, Trump ile Kim arasında yapılması planlanan görüşmenin de riske  girebileceğini açıklamıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »