Trump 'soykırım' demedi

Hem Türkiye hem de Ermenistan'da dikkatler bugün Donald Trump'ın üzerindeydi. ABD'nin yeni Başkanı Trump, bugün 1915 olaylarıyla ilgili ilk kez mesaj yayınladı. Daha önce konuyla ilgili hiçbir açıklaması olmayan Trump da tıpkı eski başkan Obama gibi 'soykırım' ifadesi yerine 'büyük felaket' anlamına gelen 'Meds Yeghern' dedi.

24 Nisan 2017 Pazartesi 19:21
Trump 'soykırım' demedi
ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915  olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin Ermenice "Büyük  Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. 

Trump, 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı  açıklamada, "Bugün, 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds  Yeghern'de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz." ifadesini kullandı.

"1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeni'nin sınır dışı edildiği,  öldürüldüğü ya da tehcir edildiğini" iddia eden Trump, şunları kaydetti:

"Masum hayatlarının yasını tutmada ABD'de ve dünya genelinde yaşayan  Ermeni toplumuna katılıyorum. Pek çok Ermeni ABD'de yeni bir yaşam kurdu ve  ülkemize kalıcı katkılar yaptı.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için tarihin hatırlanması  gerekiyor. Daha adil ve hoşgörülü bir geleceğin altyapısını inşa etmede kritik  bir eşik olan bu sancılı maziyi kabul etme ve onunla hesaplaşma yolunda Türklerin  ve Ermenilerin gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz."

Önceki Başkan Barack Obama da görevi boyunca Ermenice "Büyük Felaket"  anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı.

ABD başkanları, 1993 yılından (Bill Clinton'dan) bu yana 1915  olaylarıyla ilgili her yıl düzenli olarak yazılı açıklama yapıyor ve 1915  olayları genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle  betimleniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »