Trump'a şok üstüne şok!

Hawaii’de bir federal yargıcın ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Müslüman ülkeye vize yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesini ülke çapında askıya alınmasına hükmetmesinden sonra Maryland eyaletinin federal yargıçlarından biri de Kararnameye ihtiyati tedbir konulması kararı verdi.

16 Mart 2017 Perşembe 19:46
Trump'a şok üstüne şok!
Maryland eyaleti Greenbelt Federal Yargıcı Theodore Chuang, Amerikan  Sivil Haklar Birliği, mülteci ve göçmen ailelerince açılan davada Trump’ın  nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan altı ülkeye uyguladığı vize yasağının arkasında  Müslümanlara karşı ayrımcılığa varan bir zihniyetin yattığı ve bu nedenle  anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Kararnameye ulusal çapta ihtiyati tedbir  koydu.

Obama döneminde atanmış olan Chuang, Trump’ın kamusal alanda vize  yasağına dair kullandığı ifadelerin savunma makamınca öne sürülen Müslümanlara  karşı ayrımcılık iddialarını doğrular nitelikte olduğuna karar verdi.

Chuang kararında, “Yapılan değişikliklere rağmen, kamuya yapılan  açıklamaların geçmişi İkinci Başkanlık Kararnamesi’nin de amacının uzun zamandır  gerçekleştirilmesi planlanan Müslüman yasağı olduğuna yönelik ikna edici deliller  sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Chuang ulusal çapta Kararnameye ihtiyati tedbir uygularken  Kararnamenin tamamı hakkında durdurma kararı almayı, savunma makamının yeterli  delil sunmamasından dolayı reddettiğini açıkladı.

Hawaii Bölge Yargıcı Derrick K. Watson, çarşamba akşamı kararnameye  ilişkin eyalet tarafından açılan davanın duruşmasında bu kararın ülke çapında  askıya alınmasına hükmetmişti.

Donald Trump'ın ocak ayında imzaladığı ve 7 Müslüman ülkeye vize ve  ülkeye giriş yasağı uygulayan kararname, Washington eyaleti Federal Yargıcı James  Robart tarafından iptal edilince Trump kararnameyi revize ederek tekrar  imzalamıştı.

Yeni kararname, Sudan, Somali, Yemen, Libya, Suriye ve İran olmak  üzere 6 Müslüman ülke vatandaşlarına 90 gün boyunca vize verilmemesini, ABD  mülteci programlarının 120 günlüğüne askıya alınmasını ve ülkeye kabul edilecek  mülteci kotasının 2017 yılı için 110 binden 50 bine düşürülmesini öngörüyor.

Kararname dün gece saat 00.00'da yürürlüğe girecekti.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni vize düzenlemesinin, uygulamaya  geçmesine saatler kala Hawaii Bölge Yargıcı Derrick K. Watson tarafından ülke  genelinde askıya alınmasına tepki göstermiş ve kararı "sınırını aşan beklenmedik  bir yargı kararı" olarak nitelemişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »