Trump'tan flaş Kaşıkçı açıklaması!

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında son dakika açıklamalarında bulunan Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu Suudi Arabistan Kralı’yla görüşmesi için gönderdiğini belirtti.

15 Ekim 2018 Pazartesi 19:31
Trump'tan flaş Kaşıkçı açıklaması!
ABD Başkanı Donald Trump,  2 Ekim'den bu yana kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında Twitter'dan açıklama yaptı:

"Az önce ‘bizim Suudi Arabistan vatandaşına’ ne olduğu konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Suudi Arabistan Kralı’yla konuştum. Yanıt bulmak için Türkiye’yle yakından çalıştıklarını söyledi. Dışişleri Bakanımızı Kral’la görüşmesi için hemen gönderiyorum."

"Kaşıkçı'yı serseri katiller öldürmüş olabilir"  

Trump, Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında Beyaz Saray'ın bahçesinde basın mensuplarına da değerlendirmeler yaptı.

Sabah saatlerinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile  telefonda Cemal Kaşıkçı konusunu görüştüğünü ve Kral Selman'ın "Kaşıkçı'ya ne  olduğu konusunda bir bilgiye sahip olduklarını kesin bir dille reddettiğini"  belirtti.

Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya bir saat içinde  uçağa binerek Suudi Arabistan'a gitmesi konusunda talimat verdiğini ve Pompeo'nun  gerekli olması halinde Türkiye'ye de gideceğini söyledi.

Trump, Kral Selman'ın kendisine Türkiye ile Suudi Arabistan'ın el ele  verip bu konuyu soruşturacaklarını söylediğini de iletti.

ABD Başkanı Trump, Kral Selman'ın Kaşıkçı'nın akıbetine ilişkin  sözlerine atıfta bulunarak, "O gerçekten bilmiyor. Onun aklını okumak istemem ama  bana sanki bu kişiler (Kaşıkçı'yı öldürenler) serseri katiller olabilir gibi  geldi. Kim bilir? Bunun sonuna kadar gitmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Trump, ABD'li rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından Türkiye'ye karşı hislerinin değiştiğini belirtti. "Ama yaptırımlar konusunda anlaşma yapmadık" da dedi.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan  Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de resmi işlemler için ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğuna  girdikten sonra haber alınamamıştı.

Kaşıkçı'nın kaybolmasının ardından kendisinin orada öldürüldüğü  iddialarını yalanlayan Suudi yetkililer, Başkonsolosluktan çıktığını ve akıbetine  ilişkin bir bilginin bulunmadığını savunuyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »