20 Haziran 2018, Çarşamba

TSK'da tazminat uygulamasında büyük değişiklik!

TSK'dan ayrılmak isteyen subayların önüne konulan yüksek tazminat rakamları tarihe karışacak. Harçlıklar, kitap-kırtasiye ve ilaç-tedavi giderleri ile personel ve amortisman giderleri tazminat listesinden silinecek, subay askeri okulda yediği yemeğin de yarısının ücretinden sorumlu olacak.

11 Kasım 2013 Pazartesi 1:36
TSK'da tazminat uygulamasında büyük değişiklik!
Askeri okullarda yetişen subayları Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılmaları halinde ödemek zorunda kaldıkları tazminat yükü hafifletildi. Asker aileleri ve hukukçular tarafından yüksek olduğu gerekçesiyle eleştirilen tazminat bedellerinden bazı kalemler çıkarıldı.

SUBAYDAN İSTENMEYECEK

Buna göre tazminatın belirlenmesinde dikkate alınan öğrenci harçlıkları, kitap-kırtasiye, ilaç-tedavi giderleri ile peronel ve amortisman harcamaları TSK'dan ayrılan subaydan istenmeyecek. Askeri okulda kaldığı sürece yediği yemeğin parasal karşılığının tamamını değil yarısını ödeyerek ayrılabilecek.

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre yeni tazminat formülü, 1 Ocak 1997 ve sonrasında imzalanan yüklenme senetleri dikkate alınarak hesaplanacak tazminat miktarlarında esas alınacak.

TAZMİNAT İNDİRİMİ İÇİN MECLİS'E ŞİKAYET

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde harp okullarından ayrılan ya da atılanlara tazminat indirimi için Meslis'e de sürekli şikayetler ulaşıyor. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyon, harp okullarından atılan ya da mobbing gördükleri iddiasıyla ayrılmak zorunda kaldığını iddia eden öğrencilerin ve ailelerinin tazminat şikayetleri sebebiyle yasa teklifi hazırlamıştı. Yasa teklifinde de 'astronomik' tazminatın tümüyle kaldırılmadan başta SSK'ya ödenen sigorta pirimi ve ilaç giderleri olmak üzere çeşitli kalemlerin tazminat kapsamı dışında tutulması teklif edilmişti. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle Meclis'in önerisi yerine getirilmiş oldu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »