TSK'dan o iddialara flaş açıklama

TSK son zamanlarda ortaya atılan iddialarla ilgili flaş bir açıklama yaptı.

22 Kasım 2014 Cumartesi 19:50
TSK'dan o iddialara flaş açıklama
İŞTE O AÇIKLAMA

Son zamanlarda yazılı ve görsel bazı basın yayın organlarında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kurumsal kimliğine ve bazı mensuplarının kişilik haklarına yönelik iddia ve söylemlerin görülmesi üzerine yüce Türk Milletinin bilgilendirilmesinde fayda mütalaa edilmiştir.

      Türk Silahlı Kuvvetleri; ulusal güvenliğimize yönelik her türlü tehlike ve tehdidi büyük bir dikkatle izlemektedir.

      Türk Silahlı Kuvvetleri; hiçbir legal görünümlü illegal yapılarla ve illegal tüm odaklarla, irtibat ve işbirliği içinde olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordudur.

      Diğer taraftan; devletimizin resmî yapısı dışında ister etnik yapıyı, ister dinimizi istismar eden kişi ve odaklarla etkin mücadele sürdüren en ciddi kuruluşun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu unutulmamalıdır.

      Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki paralel yapılanmayla ilgili söylem ve iddialara yönelik olarak, ilk günden itibaren kapsamlı olarak, hem idari hem de adli inceleme başlatılmış, elde edilen tüm bilgiler en ince detayına kadar değerlendirilmiş, iddia sahiplerinin bilgisine başvurulmuş ve konu üzerindeki çalışmalar yoğunlaştırılmıştır.

      Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplinsizliğe ve itaatsizliğe müsamaha ve hoşgörü ile bakılmamaktadır. Bu bağlamda, haklarında yasal yeterli delil ve kanaat oluştuğu takdirde, o kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişikleri derhal kesilmektedir.

      Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı mensuplarına yönelik olarak yıllardır devam eden ve bugün "KUMPAS" yapıldığı söylenen davalar da dikkate alınarak ileride aynı durumla karşılaşmamak için iddiaların daha titiz bir şekilde, kurum içerisinde her hangi bir yara açmadan adil, vicdani ve hakkaniyet esaslarına göre sonuçlanması için gayret sarf edilmektedir.

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TSK AÇIKLAMASININ KODLARI-  Aydın Hasan/milliyet.com.tr

Genelkurmay Başkanlığı'nın bugün yaptığı açıklamanın satır aralarında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içindeki cemaat kadrolaşması ile mücadele konusunda önemli bazı bilgiler yer aldı. Açıklamadan; TSK içinde paralel yapılanma iddialarıyla ilgili kapsamlı ve yoğun şekilde sürdürülen adli ve idari bir incelemenin yapıldığı anlaşıldı. Soruşturma yerine inceleme ifadesi dikkat çekti. Genelkurmay; disiplin mekanizmalarının işletilerek paralel yapılanmayla ilgili hakkındaki iddialar doğru çıkan personelin ihraç edileceğinin de sinyalini verdi. Açıklamanın kodları şöyle:

MİLLİ ORDU VURGUSU

Son dönemde bazı yayın organlarında yer alan haberlerde; TSK'da cemaatçi kadrolaşmanın olduğu, karargahta paralelci paşaların görev yaptığı iddia edilmişti. TSK'nın açıklamasında yer alan ifadeler, ordunun komuta kademesinin cemaatin çerçevesindeki paralel yapılanmaya nasıl yaklaştığını da net bir biçimde ortaya koydu. 30 Ekim'deki Milli Güvenlik Kurulu toplantısının bildirisinde; paralel yapı için "iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlar" tabiri kullanılmıştı. Genelkurmay açıklamasında da, "Türk Silahlı Kuvvetleri; hiçbir legal görünümlü illegal yapılarla ve illegal tüm odaklarla, irtibat ve işbirliği içinde olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri milli bir ordudur" ifadesi dikkat çekti.

DİNİ İSTİSMAR EDEN KİŞİ VE ODAKLAR...

Açıklamada, "Diğer taraftan; devletimizin resmî yapısı dışında ister etnik yapıyı, ister dinimizi istismar eden kişi ve odaklarla etkin mücadele sürdüren en ciddi kuruluşun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu unutulmamalıdır" cümlesiyle de iki vurguda bulunuldu. Etnik yapıyı istismar eden ifadesi ile terör ögrütü PKK ve KCK yapılanması kastedildi. Dinimizi istismar eden kişi ve odak ifadesiyle de, ağırlıklı olarak Gülen cemaati çerçevesindeki paralel yapılanmalara göndermede bulunuldu. Burada hem "kişi" hem de "odak" ifadelerinin de kullanılması dikkat çekici.

ADLİ VE İDARİ İNCELEME

Genelkurmay; açıklama ile TSK içinde cemaatçi kadrolaşma olduğuna yönelik iddialar konusunda da hem adli hem de idare inceleme başlatılmış olduğunu duyurmuş oldu. Böylece TSK'da parelel yapı iddialarına yönelik iddiaların inceleme aşamasında olduğu, henüz bir soruşturmanın olmadığı dolaylı olarak ifade edildi.

İHRAÇ SİNYALİ

Yüksek Askeri Şûra kararı ile askeri personelin ahlâksızlık, bölücülük ve irticai faaliyet gibi gerekçelerle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılması sisteminde, nisan ayında köklü değişiklik köklü değişiklik yapılmıştı. Yeni çıkarılan yönetmelikle TSK içinde ayırma yetkisine sahip yeni yüksek disiplin kurulları oluşturulurken; Yüksek Askeri Şura’ya (YAŞ) gönderilecek dosyalarla ilgili hüküm içeren düzenleme yürürlükten kaldırılmıştı. Açıklama ile; paralel yapılanma çerçevesinde hareket ettikleri hakkında yasal yeterli delil ve kanaat oluşan TSK personelinin yeni oluşturulan yüksek disiplin kurulları kararlarıyla ordudan ihraç edileceklerinin de sinyali verildi. Ancak bu ihraç sistemi işletilirken, vicdani ve hakaniyete dayalı esaslar çerçevesinde çok titiz bir şekilde hareket edileceğinin de masajı verildi.

"KUMPAS" İFADESİ BÜYÜK HARFLE YAZILDI

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Başdanışmanlığı döneminde, "Milli orduya kumpas kuruldu" demişti. Açıklamada, bu davalara atıfta bulunulurken, "KUMPAS" kelimesinin büyük harflerle yazılması da dikkat çekti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • GECELiM BEYiM GECELiM PANTÜRKiST - 23 Kasım 2014 ABD Dis isleri bakani C-PAWELL ile ABDullah Gül arasinda imzalanan planin hangi maddesi TÜRKiYE--TÜRK MiLLETi lehine sayin orgeneral N- ÖZEL beyim diyeceksinizki bunlari bu millet secti milli iradeye saygimiz var iHANETiN millisi iradesi olmaz TSK ugandanin deil TÜRKiYE,nin milli menfaat ve cikarlarina bölünmez bütünlügüne karsi dikkatli olmalidir gerektiginde masaya yumrugunu gerktiginde BALYOZU Hainlerin alcaklarin kafasina vurmalidir.. ASKERLiK YAN GELiP YATMA YERi olmadigini söyleyenlere hainleri kollama koruma yeride olmadigini isbat ediniz efendim ... TSK bu milletin cani her seyi ama bir asker SEHiT olunca aglayan ucagina sehit-gazi yakini pilot istemeyen kani sütü bazuk YAHUDi dönmeleri degil TÜRK MiLLETi,dir .....

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »