Tunca Toskay:Türkçe dışında eğitim bölünmeye onaydır

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına "ana dil" arası verdi. Temel hak ve özgürlükler bölümü yazımı tamamlandı. Anadil, anladığı dil olarak kayda geçti. MHP Türkçe dışındaki eğitimi bölünmeye onay olarak yorumlayıp karşı çıkıyor.

12 Temmuz 2012 Perşembe 16:58
Tunca Toskay:Türkçe dışında eğitim bölünmeye onaydır

TBMM tatile girdi. Ama bazı komisyonlar ve bu komisyonlarda çalışan milletvekilleri tatile girmedi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu Ağustos ayında çalışmasına kaldığı yerden devam edecek. Komisyon temel hak ve hürriyetlerle ilgili bölümü tamamladı. Adil yargılama hakkı maddeleri yazılırken Anadil "anladığı dil" olarak kayda geçti. MHP,"Bu ifade anadilde eğitim anlamına gelir" diyerek karşı çıktı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun MHP'li üyesi Antalya Milletvekili Prof.Dr. Tunca Toskay ile çalışmaları ve anadil konusunu konuştuk. Tunca Toskay, Anayasanın özgürlükçü ama bölünmeye ve ayrışmaya fırsat vermeyecek bir Anayasa olması gerektiğini söyledi. Verdiği örnek ise Osmanlı'nın son dönemindeki Anayasa çalışmaları ve imparatorluğun dağılma sürecine ilişkindi.

Efendim yeni Anayasanın felsefesi ne?

Esas mesele sorduğunuz sorudan başlıyor.. Senedi ittifaktan başlayıp 1839 Gülhane Hattı Hümayunu, İslahat Fermanı, Teşkilatı Esasi, 1. Meşrutiyet, 2. Meşrutiyet ve Osmanlı'nın çöküşü. Batı'nın dayatmaları ile yapılan düzenlemeler ve tam 42 yıl sonra koskoca imparatorluktan elimizde hiç bir şey kalmadı. Şimdiki topraklarımızı elimizde tutmak için de çok bedel ödedik. Osmanlı'nın dağılışını Anayasaya bağlamak çok doğru deği. 1839'dan sonra batılı ülkelerin sürekli bu reformu yaparsanız gelişirsiniz hürriyet vs telkinleri ve çağın gelişmesinin etkisiyle bu yasalar yapıldı. Ama Osmanlı da dağıldı.

İstiklal Savaşı'nı yaptı bu millet. Atatürk'ün liderliğinde büyük Türk milleti misak-ı milli sınırlarını kabul ederek yeni bir devlet kurdu. Bunu da Lozan anlaşmasıyla tescil etti. 1921 Anayasası'nın 30 küsur maddesi yenidir gerisi eski Anayasadır. Bu şekilde bakınca TC'nin ilk şeklini veren 1924 Anayasasıdır. Bu devletin kuruluş felsefesi var. Bu ifadeler bu devletin temel felsefesinin ne olduğunu ifade eden cümlelerdir.

Nedir o ifadeler sizden dinlesek?

Üniter devlet, tek millet tek devlet, İstiklal marşımız, Başkenti Ankara...Yani ülkesi ve milleti ile bölünmez maddelerdir. Şu anda söylenenleri söylüyorum. Neymiş efendim cumhuriyet misyonunu tamamlamış 2. cumhuriyetmiş, yok efendim ulus devletlerin çağıgeçmiş, milli olmak çok önemli değilmiş? Cumhuriyet dediğimiz proje eskimiş vs. Bunlar doğru söylemler değil.

Cumhuriyet isabetli bir proje mi?

Efendim 1876 ile 1918 arasında koskoca imparatorluğu kaybettik. Ama bu gün içeride ve dışarıdan müdahelele rağmen dimdik ayakta kalmış bir ulus devletimiz var. Bu proje başarılıdır. Ve modası geçmemiştir. Bizim dikkat etmemiz gereken temel felsefe budur. Aynı oyuna bir daha bu millet gelmemek durumunda. Bu millete ve bu devlete bağlıolanlar çok dikkatli olmak zorundadırlar.

Bir yandan da evrensel hukuk ilkeleri deniliyor.

Evrensel hukuk ilkesini benimsemek zorundayız. Çok değişik fikrlerini ifade edilmesi gerektiğini biliyoruz. Ama yasalar çerçevesinde insan haklarına sayggılı olarak. insan hakları bakımından çağın değiştiğini elbette idrak ediyoruz. Biz ayrımcılığa karşıyız.

Bu konuştuklarınız Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda nasıl karşılanıyor?

KONFEKSİYON ANAYASA OLMAZ

Sizin bu felsefenizde milleti bir arada tutmak mümkün değil diyorlar... Daha yeni bir yabancı büyükelçi geldi yanıma, konuştuk. Geliyorlar evirip çevirip bu Kürt meselesi ne olacak diyorlar? Biz böyle bir coğrafyada yaşıyoruz. Biz Portekiz değiliz ki bir tarafımız Okyanus diğer tarafımız İspanya olsun...

Büyükelçiye sordum. Avrupa'da bir devlet va mı kendi coğrafyası ile bizim coğrafyamızı değiştirmeyi kabul edecek diye? Yanıt yok. Tarihi deneyimi dikkate almak zorundayız. Konfeksiyon Anayasa olmaz, ısmarlama olmaz. Bu anayasayı Türk milletine yapıyoruz. Milletin parçalanıp bölünmesine izin vermeyiz. Bu bizim siyasi felsefemiz. Misyonumuz.

Toplantıda yapılan konuşmalar sırasında gerginlik oluyor mu?

İnsani ilişkilerimiz elbette iyi. Ama BDP'li arkadaşlar demokratik kurallar içinde bulundukları çevreyi de dikkate alarak ama hedef hiç değişmeden amaçlararını anlatıyorlar.

MHP'li üyelerin tavrı nasıl oluyor?

MHP olarak 42 yıldır siyaset sahnesindeyiz ciddi bir kurumuz, arkadaşlarımız tecübeli. Amacımız Türk milletinin başına bir kaza gelmesin. Benim için Edirnelisi Antalyalısı neyseHakkarilisi öyledir. Herkes ve hiç kimse.

Bu sözcüğü ne anlamda kullanıyorsunuz?

Herkes kanun önünde eşittir, hiç kimseye ayrımcılık yapılamaz. Bu Türkiye'de yaşayan bütün fertleri kucaklayan ifadedir. Diyarbakır'daki vatandaşımın bir problemi varsa onu gidermek benim en büyük görevim...

Anadilde Eğitim konusu epey tartışıldı. Ortak bir yol bulundu mu?

Türkiye Cumhuriyeti üniter bir devletti. Elbette demokratik kurallar içinde yönetilir. Ama birileri çıkıp ayrı bir millet ayrı bir etnik grubuz bize şu hakları verin dediğinde bu çözülmedir. Herkes kendi anadilini öğrenmek için ne istiyorsa yapabilir. Ama eğitim olmaz. Türkiyede okullaşma oranı çok yüksek Türkçeyi bilmeyen var mı?

KCK tutukluları arasında bilmeyen varmış.

Başka zaman Türkçe konuş hakim karşısına geçince ben Türkçe bilmiyorum de. Bu inandırıcı değil. Biz bu zorlukları bin yıllık bir devlet olarak başardık. Bundan sonra da yaşatacağız. Kimseye kin duymuyoruz ayrımcılık yapmıyoruz. Bir uluslararası projeyle karşıkarşıyayız. Tarihe bakın Türk milletine fenalık yapan hiç kimse ve onun yedi sülalesi iflah olmamış olmaz da. Tanrı onu cezalandırır.

Son alarak tutuklu vekilleri sorsam...

Tutuklu milletvekilleri milletin oylarıyla seçildiler. Mahkemeler hukuk içinde kalmalılar. Suistimal etmemek lazım. Bazı konular var ki siyasi davranırsanız saygınlığınızı yitirirsiniz. Biz tutuklu milletvekillerinin hukuk içinde kalınarak sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz.

 

TUNCA TOSKAY KİMDİR?

8 Ocak 1939'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede doktorasını tamamladı. Radyo Televizyon Yüksek Kurulu'na seçildi. TRT Genel Müdürlüğü, Asya Pasifik Yayın Birliği Başkan Yardımcılığı, Başbakan Başmüşavirliği ve Başbakanlık Özel Çevre Koruma Bölgeleri Koruma Kurumu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye ekonomisi, turizm ve çeşitli konularda kitap, makale, araştırma ve tebliğleri bulunmaktadır. 19. Dönem İstanbul, 21., 23. ve 24. Dönem Antalya Milletvekilidir. 57. Hükümet'te Devlet Bakanlığı yaptı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »