20 Haziran 2018, Çarşamba

Tunceli'de faciadan dönüldü

Tunceli ile Pertek İlçesi karayolunun Karyemez Deresi mevkiinde PKK’lı teröristler tarafından yola döşenen tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı, son anda farkedilerek imha edildi. Patlamada oluşan duman bulutu 100 metre yükseğe çıktı. Bir metrelik çukur oluştu.

28 Ekim 2015 Çarşamba 17:50
Tunceli'de faciadan dönüldü
Tunceli-Pertek Karayolu’nun 20’inci kilometresindeki Karyemez Deresi mevkiindeki ormanlık alan içinde kablo olduğunu farkeden köylüler, durumu Jandarmaya bildirdi. Bölgeye giden Jandarma Özel Haraket timleri, burada gerekli önlemleri aldıktan sonra sinyal kesici Jammer’li araçlar eşliğinde karayolunda patlayıcı madde araması yaptı.
 
ASFALTIN ALTINA TÜNEL KAZMIŞLAR
 
Yapılan aramalarda Karyemez Deresi’nde PKK’lı teröristler tarafından yol kenarında asfaltın altına yaklaşık 2 metre tünel kazılarak 2 büyük mutfak tüpü ve metal kutu içersine yerleştirilen yaklaşık 150 kiloluk tahrip gücü yüksek bombayı tespit edildi. Tunceli-Pertek karayolu yaklaşık 1 saat çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı bomba imha uzmanları, karayolunun zarar görmemesi için karayolunun altına döşenen bombayı, bulunduğu yerden çıkardıktan sonra, yolun uzak noktasında, kontrollü olarak fünye ile imha etti. Patlatma anı kameralar tarafından kaydedilirken, tahrip gücü yüksek olan bombanın büyük bir gürültü ile patlatılması sırasında, oluşan Dumanbulutu yaklaşık 100 metre yükseğe çıktı. Patlamanın olduğu açık alanda ise 3 metre genişliğinde 1 metre derinliğinde çukur oluştu.

2 ŞEKİLDE DE PATLATILABİLİYOR
 
Jandarma ekiplerinin bulunan el yapımı patlayıcı üzerinde yaptıkları araştırmada, hazırlanan bombanın amonyum nitrat C-4 plastik patlayıcı kullanılarak hazırlandığı belirtildi. Bombanın 500 metre kablo kullanılarak, hem telsiz bağlantısı ile uzaktan kumandalı, hem de kablolu şekilde patlatılmak üzere ayarlandığı öğrenildi.
 
Bombanın imha edilmesinin ardından Tunceli-Pertek karayolu, yeniden ulaşıma açıldı.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »