Tunceli'de polisten eylemcilere şaşırtan anons

''Düzgün babayı severseniz, artık evinize gidin.''

1 Haziran 2014 Pazar 17:38
Tunceli'de polisten eylemcilere şaşırtan anons
Tunceli'de Gezi olaylarının yıl dönümünde basın açıklamasından sonra polis merkezine taş atan yüzleri maskeli gruba polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Polis, grubu dağıtmak için Tunceli'de kutsal sayılan Düzgün Baba'nın adını kullanarak Zazaca, 'Düzgün Baba'yı severseniz artık bitirin bu işi ve evlerinize gidin' diye anons yaptı. 

Tunceli'de Gezi olaylarının birinci yıl dönümünde Devrimci Güç Birliği Platformu tarafından akşam saatlerinde yürüyüş düzenlendi. Seyit Rıza Meydanı'nda Gezi olaylarında ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç, Gezi olaylarının Türkiye tarihinde önemli bir yer tuttuğunu söyleyerek, basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasına katılanlar arasında bulunun bir grup yüzlerini maske ile kapatarak, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi'ni taşladı. Polis, taş atan gruba TOMA ile tazyikli su sıkıp, gaz bombası atarak müdahalede bulundu. Bu sırada Seyit Rıza Meydanı'ndaki MOBESE kameraları göstericiler tarafından tahrip edildi. Bunun üzerine bölgeye zırhlı araçlarla sevk edilen polis ekipleri, gruba gaz bombası, tazyikli su ile müdahale etti. Polis, kameraları tahrip eden 3 şüpheliyi gözaltına aldı. 

Gecenin ilerleye saatlerine kadar olayların devam etmesi üzerine polis araçlarından ilginç bir anons yapıldı. Tunceli'de kutsal sayılan Düzgün Baba'nın ismini anarak, Zazaca anons yaptı. Polis megafonuyla yapılan anonsta, 'Düzgün Baba'yı severseniz artık bitirin bu işi ve evlerinize gidin' denilerek göstericilerden dağılmalarını istedi. Anonsun ardından göstericiler ara sokaklara girip dağıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »