23 Temmuz 2018, Pazartesi

Tunceli'de yaşanan saldırılar ne anlama geliyor?

Tunceli'de birkaç gündür meydana gelen saldırıların ardından gözler yeniden bölgeye çevirdi. Çözüm süreci devam ederken yapılan saldırılar vatandaşların kafasında soru işaretleri bırakırken güvenlik güçleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için operasyon başlattı.

28 Haziran 2013 Cuma 7: 0
Tunceli'de yaşanan saldırılar ne anlama geliyor?
8 Mayıs tarihinden bu yana çözüm süreci kapsamında Türkiye'yi terk ettikleri söylenen PKK'lıların gidişi devam ederken Tunceli çarpıcı saldırıların hedefi haline geldi. Son üç günde yaşanan olaylar akılları karıştırırken güvenlik güçleri olayın arkasında PKK mı yoksa başka bir örgüt mü olduğunu araştırıyor.

ŞANTİYE ŞEFİNİ KAÇIRDILAR


PKK'lıların çekilme güzergahlarından Tunceli'de her şey üç gün önce başladı. Pülümür ilçesinde Salı gecesi yol kesen PKK'lıların jandarma karakol inşaatında çalışan bir şantiye şefini kaçırıp aracını ateşe verdi. Yaşanan bu olayın ardından yine Pülümür'e bağlı Kırklar Köyü yakınlarında krom madenini basan silahlı bir grup, şantiye binası ile 6 aracı yaktıktan sonra bazı işçileri yanlarına alarak kaçırdı. Olayın ardından Sikorsky helikopterlerle bölgeye Jandarma Özel Harekat Timleri indirilerek geniş çaplı operasyon başlatıldı. 

KÖY TARADILAR  


Yeni saldırı ise dün sabaha karşı yaşandı. Tunceli merkeze 18 kilometre mesafedeki Kanoğlu Köyü’ne motosikletlerle gelen kimliği belirsiz şahıslar, bir ailenin kaldığı eski okul binasına girmeye çalıştı. Kapıyı zorlayan ancak içeri girmeyi başaramayan saldırganlar, evin kapısına uzun namlulu silahlarla sekiz el ateş etti. Olayda şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, saldırganlar daha sonra köydeki evlere rastgele ateş açtıktan sonra olay yerinden uzaklaştı.

BDP NE DİYOR?


BDP Genel Başkanı Demirtaş, Tunceli'deki köye saldırı olayıyla ilgili, "Bunların hiçbirisi çözüm sürecini engelleyemez. Çözüm süreci devam edecek. Tunceli' de ne yaşandığını bilmiyoruz. Kaldı ki saldırıyı düzenleyenlerin PKK'lı olup olmadığını da bilmiyoruz. PKK'nın dönüş yolunda zaman zaman böyle şeyler yaşanabilir" dedi.

PKK YA DA YASA DIŞI SOL ÖRGÜTLER  


Tunceli’de son üç günde yaşanan saldırılar üzerine güvenlik birimleri olayla ilgili operasyon başlattı. Yapılan değerlendirmede saldırıları çözüm sürecine karşı olan bazı PKK’lı grupların ya da bölgede faaliyet gösteren yasa dışı sol örgüt üyelerinin gerçekleştirdiği sanılıyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »