Türk gazeteciye ABD'de darp

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, AA muhabirinin ABD'nin Ferguson semtinde polis tarafından darp edilmesi ve gözaltına alınması hakkında, "AA muhabirinin ABD'de maruz kaldığı muamele kabul edilebilir değil. ABD makamlarından daha duyarlı bir şekilde davranmalarını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

21 Ağustos 2014 Perşembe 3:58
Türk gazeteciye ABD'de darp

Bilgiç,  AA Muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın ABD'nin St. Louis kentinin  Ferguson semtindeki olayları görüntülerken ABD polisi tarafından darp edilmesi ve  5 saat gözaltında tutulmasına ilişkin soruya verdiği cevapta, "basın özgürlüğünün  en temel şartlarından birinin, habercilerin görevlerini engelsiz bir şekilde  yapmaları" olduğunu belirtti. 
 
Aksi bir durumda özgür bir basından bahsedilemeyeceğini vurgulayan  Bilgiç, "AA muhabirinin ABD'de maruz kaldığı muamelenin kabul edilebilir değil.  ABD makamlarından daha duyarlı bir şekilde davranmalarını bekliyoruz" dedi. 
 
ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından  öldürülmesi sonrası olayların patlak verdiği St. Louis kentinin Ferguson  mahallesi yakınlarında göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen AA  muhabiri Bilgin Şaşmaz, polisin sert müdahalesine maruz kalmıştı. Şaşmaz, polis  tarafından önce ölümle tehdit edilip, yüzüne ve sırtına bastırılarak kelepçe
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »