18 Haziran 2018, Pazartesi

Türk Hava Kuvvetleri tarihinde bir ilk

1991 yılında, Türk Hava Kuvvetleri tarihinin ilk havada yakıt ikmal görevini Binbaşı rütbesiyle gerçekleştiren Hava Orgeneral Akın Öztürk, aynı görevi Hava Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla ilk kez uçarak denetleyen orgeneral olarak bir kez daha tarihe geçti.

3 Temmuz 2014 Perşembe 5: 8
Türk Hava Kuvvetleri tarihinde bir ilk
Orgeneral Öztürk, sadece tecrübeli harbe hazır jet pilotları tarafından gerçekleştirilebilen ve çok hassas manevra yeteneği gerektiren havada yakıt ikmal görevini, bizzat uçarak denetleyen ilk Hava Kuvvetleri Komutanı olmuştu

27 Haziran 2014 tarihinde Akıncı Meydanından F-16 ile kalkış yapan Orgeneral Öztürk, Mersin üzerinde 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı'na ait KC-135R Tanker Uçağı ile buluşarak havada yakıt ikmali yaptı. Yakıt ikmalinin ardından, Akdeniz ve Ege üzerinde iki saatlik denetleme uçuşunu takiben incelemelerde bulunmak üzere Akhisar Hava Meydan Komutanlığına iniş yaptı. 

Orgeneral Öztürk yakıt ikmalinin ardından, Türk Hava Kuvvetlerine mekânı ve menzili hudutsuz yapan yeteneği ile ayrı bir kuvvet çarpanı olarak katkı sağlayan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı personeline görev bilinçleri ve her kademedeki profesyonellikleri için teşekkür etti., Akın Öztürk "Bu görevi ilk defa uçtuğumuzda, kendi tanker uçağımız yoktu. 19 yıldır kendi tanker uçağımız ile bu görevleri başarıyla icra ediyoruz. Personelimle gurur duyuyorum" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »