Türk rehinelerle ilgili flaş gelişme!

Afrika ülkesi Mali'de rehine krizi yaşanıyor. Lüks bir oteli basan silahlı 10 kişi, 170 kişiyi rehin aldı. Teröristler rehinelerden 50'sini bir süre sonra serbest bıraktı.

20 Kasım 2015 Cuma 16: 6
Türk rehinelerle ilgili flaş gelişme!
Mali'nin başkenti Bamako'daki Radisson Blu Hotel'e sabah saatlerinde gelen silahlı saldırganlar ilk belirlemelere göre 5 kişiyi öldürdü. İçeride yaklaşık 10 silahlı saldırganın bulunduğu otelde yaklaşık 170 kişinin rehin alındığı bildiriliyor. Reuters'e konuşan bir güvenlik kaynağı, "Her şey yedinci katta oluyor. Cihatçılar koridorda ateş ediyor" dedi. 

DİPLOMATİK ARAÇLA OTELE GELDİLER
Mali Ordusu komutanlarından Modibo Nama Traore 10 kişilik silahlı grubun otele Allahü Ekber sloganlarıyla girerek güvenlik üyelerine ateş açtığını ve oteldekileri rehin aldığını kaydetti. Saldırganların el bombası da kullandığı öğrenildi. Özellikle turistlerin talep gösterdiği 190 odalı otelden silah sesleri gelirken polis bölgeyi boşalttı.Yerel muhabirler saldırganların diplomatik bir araçla otele geldiğini bildirdi. 

THY PERSONELİNDEN 5'iKURTARILDI
Rehine alınanlar arasında otelde kalan Türk Hava Yolları ve Air France uçağında görev yapan personelin de bulunduğu belirtildi. Diplomatik kaynaklar, rehineler arasında 7 Çinlinin olduğunu belirtti. Daha sonra Kuran ayetlerini okuyabilen bazı rehineler bırakıldı.  Güvenlik güçleri bunun ardından otele girdi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışma yaşandı. İki güvenlik görevlisi ve en az üç rehine yaşamını yitirdi. Yaklaşık 80 kişi kurtarılırken serbest kalanlar arasında 5 THY personeli de bulunuyor. 2 THY çalışanı ise rehin durumda.

7 TÜRK'TEN 6'sı KURTARILDI
Mali'deki rehine olayıyla ilgili DHA'ya bilgi veren başbakanlık kaynakları, olayda toplam 7 Türk'ün rehin alındığını bildirdi. Bunlardan 2 kaptan,3 kabin memuru ve bir istasyon görevlisi kurtarıldı. 1 görevli ise halen rehin. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Oteldeki THY personelinin Kaptan Pilot İ. Y. ve İkinci Pilot S.M.A. ve dört kabin memuru olduğu öğrenildi. 

3 REHİNE ÖLDÜRÜLDÜ
Mali’de güvenlik güçleri 170 kişinin saldırganlar tarafından rehin tutulduğu ifade edilen Radisson Blu Otel’e girdi. Mali televizyonu, rehinelerden 80'inin kurtarıldığını bildirdi. Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre en az üç rehine öldürüldü. Öldürülenlerden ikisinin Mali birisinin Fransız vatandaşı olduğu belirtiliyor. Anadolu Ajansı iki güvenlik görevlisinin öldüğünü ve saldırganlar ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

KURAN-I KERİM OKUYANLARI SERBEST BIRAKTILAR
Güvenlik yetkilileri, çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı ve 170 kişinin rehin alındığı Radisson Otel'de Kuran-ı Kerim okuyabilen bazı rehinelerin serbest bırakıldığını ifade etti. Otel'de silahlı bir grup ile çıkan çatışmada 2'si güvenlik görevlisi 3 kişinin öldüğünü bildirildi. Görgü tanıkları, bir kaç kişinin çalıntı olduğu öne sürülen ve  diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürmüştü. Öte yandan otelin çevresi, güvenlik güçleri tarafından ablukaya  alındı. 

ÇOK SAYIDA YABANCI UYRUKLU REHİNE VAR
Rehineler arasında, Fransız havayolu şirketi Air France gibi başkente aktarma yapan bazı hava yolu şirketleri çalışanların da bulunduğu iddia edildi. Rehine krizinin yaşandığı, yüzde 90'ı dolu 190 odalı lüks otelde, ülkede görev yapan BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) yetkililerinin de konakladığı  ifade ediliyor. Otelde rehine alınanlar arasında Nijeryalı milyarder Aliko Dangote'nin  de bulunabileceğini belirten diplomatik kaynaklar, rehineler arasında 7 Çinlinin  olduğunu kaydetmişti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »