19 Temmuz 2018, Perşembe

Türk Tarih Kurumu binasının yenileme çalışmasına tepki

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Altan Ergut, Türk Tarih Kurumu (TTK) binasının yenilenme çalışmalarına ilişkin 'Yapıların yenilenmesine karşı değiliz, ancak bu yenilemenin mimari aslına uygun ve varislerinin bilgisi doğrultusunda yapılması gerekir' dedi.

26 Haziran 2013 Çarşamba 23:13
Türk Tarih Kurumu binasının yenileme çalışmasına tepki
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Türk Tarih Kurumu, Şeker Fabrikası binaları hakkında düzenledikleri basın toplantısında konuşan Elvan Altan Ergut, Turgut Cansever ve Ertur Yener'in mimarlığını üslendiği TTK binasının bugüne kadar içerisinde bir takım yenilemelerin yapıldığına dikkati çekti. 

Elvan Altan Ergut, bu yapının 20. yüzyıl Türkiye mimarlığı için çok önemli bir yapı olduğunu, uluslararası mimarlık ödülleri aldığını vurgulayarak, bu yapının tescilli olmadığını, yasal korumasının bulunmadığını ancak tescillenmesi için çaba göstereceklerini söyledi. 

Binanın içindeki toplantı salonunun mimari çizimine uygun olmayarak yenilendiğine dikkati çeken Elvan Altan Ergut, toplantı salonu ile ana holün asıl tasarımından dışarı çıkılarak duvarla bölündüğünü anlattı.

Bu yapının mobilyasından bahçesine kadar mimar tarafından tasarlandığını ifade eden Elvan Altan Ergut, bahçesinde de orijinalinde olmayan eklemelerin yapıldığını kaydetti.

Elvan Altan Ergut, "Yapıların yenilenmesine karşı değiliz, ancak bu yenilemenin mimari aslına uygun ve varislerinin bilgisi ve izni doğrultusunda yapılması gerekir" dedi. 

Bir çok mimarlık örgütü olarak harekete geçtiklerini ifade eden Elvan Altan Ergut, "Bugün Kurum Başkanından randevu aldık görüşmeye gidiyoruz. Talebimizi ileteceğiz, umarız  geri dönüşü olumlu alacağız" dedi.

Elvan Altan Ergut, Ankara'da bulunan Şeker Fabrikası kampüsünün de "Hızlı Tren Projesi" nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu iddia ederek, son 10 yıldır endüstri miraslarının korunması gerekliliğinin uluslararası arenada kabul gördüğünü,bu fabrikanın da bir endüstri kampusu olarak korunması gerektiğini bildirdi. 

Şeker Fabrikası Kampüsü'nün korunması gerektiğinin altını çizen Elvan Altan Ergut, kampüsün Ankara'nın batıya doğru büyümesinin ilk örneklerinden biri olduğunu söyledi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »