Türk Telekom’un Dijital Dünyası hizmete açıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ''Bilişim sektörünün önemi her geçen gün artmakta eleman ihtiyacı artmaktadır'' dedi.

13 Kasım 2013 Çarşamba 7: 0
Türk Telekom’un Dijital Dünyası hizmete açıldı
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen "Türk Telekom Teknoloji Laboratuvarı" açılış töreninde konuşan Tayfun Acarer, 10 yıl önce toplam 11,5 milyar dolar olan sektörün cirosunun, 2012 yılında 44 milyar dolara yükseldiğini, bu yıl sonunda 48 milyar dolara çıkacağını belirterek, 10 yıl önce 3 bin olan genişbant abone sayısının 35 milyon civarında olduğunu kaydetti.

AB'de en çok cep telefonuyla konuşan ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Acarer, en yakın rakip Fransa ile aylık 60 dakika fark bulunduğunu, abone başına 323 dakika konuşulduğunu, 3. çeyrekte bu rakamın 350 dakikaya çıkacağını söyledi.

TÜBİSAB'ın bir istatistiğinde bilişim sektörünün en önemli sorunu sorulduğunda, katılımcıların yüzde 57'sinin yetişmiş eleman dediğini ifade eden Acarer, "O nedenle üniversitelerin teknoloji bölümleri, özellikle bu bölümlerdeki laboratuvarlar bu ihtiyacı çok önemli bir şekilde karşılayacak ve Türkiye'nin önünü açacak" dedi.

Laboratuvarın donanımı kadar, verilecek sertifikaların önemli olduğuna dikkati çeken Acarer, yılda iki kez ders vermeye gittiği Almanya'daki üniversitelerde eğitimin sektörün ihtiyaç duyduğu konularda gerçekleştiğini, sektörle üniversitenin iç içe olduğunu söyledi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber yaptığı konuşmada, Teknoloji Fakültesinin üniversite bünyesinde en hızlı gelişen bölüm olduğunun belirterek, söz konusu laboratuvarın fakülte için çok değerli bir yatırım olduğunu söyledi.

Süleyman Büyükberber, laboratuvarın Türkiye'deki en modern iletişim teknolojisi laboratuvarı olduğuna dikkati çekerek, "Gazi Üniversitesi'ne yapılan yatırım boş bir yatırım değildir. Biz bu laboratuvarı en iyi şeklide kullanacağız" dedi.

Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10 yılda hem bölgede hem de dünyada önemli bir oyuncu olma yolunda çok ciddi adımlar attığını belirterek, bu adımların büyük işbirlikleri ve kararlılıkla atıldığını ifade etti.

Yılmaz, söz konusu laboratuvarla, lisans alınması durumunda Gazi Üniversitesi'nin internet servis sağlayıcısı hizmeti verebilecek bir alt yapıya sahip olunduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizi geleceğe gençler taşıyacak. Bizim için en anlamlı yatırım geleceğimize yani gençlere olan yatırımdır" dedi.

Türk Telekom Operasyon Başkanı Mehmet Atalay ise teknoloji laboratuvarının öğrencilerin bilgi birikimini artıracağını ve teorik bilginin ötesinde pratik yapma imkanı bulacaklarını söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »