Türkiye 717 ''yaban''a ev sahipliği yapıyor

Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki konumuyla birçok biyolojik çeşitliliğin ev sahibi olan Türkiye'de 717 yaban hayvanı türü yaşıyor.

9 Kasım 2013 Cumartesi 21: 1
Türkiye 717 ''yaban''a ev sahipliği yapıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünyada 37 biyoçeşitlik coğrafi bölge yer alıyor. Biyoçeşitlilik konusunda önemli bir zenginliğe sahip Türkiye'de her biri kendi içinde endemik türlere sahip 3 biyocoğrafik bölge bulunuyor.

Bu bölgelerde bugüne kadar tespit edilen 717 yaban hayvanı türü yaşıyor. Bu türlerin 506'sı Bakanlık tarafından koruma altına alındı. Bakanlıkça 146 tür, av hayvanı olarak belirlendi. Bunun 107'si de Merkez Av Komisyonunca koruma altına alınarak, avı yasaklandı. Şu anda avlanmasına izin verilen 7'si memeli, 31'i de kanatlı olmak üzere 38 tür bulunuyor.

Dünya üzerinde yaklaşık 10 bin kuş türünün yaşadığı tespit edildi. Türkiye'de ise bugüne kadar 472 kuş türünün bulunduğu belirlendi.

Dünya üzerinde 5 binden fazla, Türkiye'de ise 165 kadar memeli türü yaşıyor. Bunlardan 6'sının Türkiye'ye özgü olduğu saptandı. 

Merkez Av Komisyonu, ülkede yaşayan memelilerden, belirlenen yer, zaman dilimi ve sayıda yabani ve ada tavşanı, çakal, tilki, yaban domuzu, ağaç ve kaya sansarının avlanmasına müsaade ediyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »