Türkiye canlı yayında ilan etti! ABD ile anlaşmaya değil...

Ankara'daki basın toplantısında Menbic operasyonunu değerlendiren Dışişleri Bakanı, "Anlaşmaya vardık' ifadesinin bir açıklığa kavuşması gerekiyor. Bir 'anlaşmaya vardık' demedik, 'anlayışa vardık' dedik. Bunu daha sonra düzelttik. Yol haritasını mutabakata bağlarsak 'anlaştık' diyebiliriz. Şimdi bir anlayış var" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, "YPG'nin Münbiç'ten çekilmesi yetmez" dedi.

21 Mart 2018 Çarşamba 17:46
Türkiye canlı yayında ilan etti! ABD ile anlaşmaya değil...
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görevden alınan eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a dünkü telefon görüşmesinde teşekkür ettiğini söyledi.

Ankara'da konuşan Çavuşoğlu, "Zor olan bir süreçte birlikte çalıştık. Sürecin takipçisi olacağını söyledi" dedi.

Menbic operasyonunu değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, "Anlaşmaya vardık' ifadesinin bir açıklığa kavuşması gerekiyor. Bir 'anlaşmaya vardık' demedik, 'anlayışa vardık' dedik. Bunu daha sonra düzelttik. ABD ile çalışma grubunun yol haritasını mutabakata bağlarsak 'anlaştık' diyebiliriz. Şimdi bir anlayış var" diye konuştu.

Terör örgütü YPG'nin Münbiç'ten çekilmesinin şart olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, gelecek hafta müsteşarların ABD'ye gideceği bilgisini verdi:

"Münbiçten sonra sıra diğer şehirlere gelecektir. Sadece Münbiç ve sadece YPG'nin Münbiç'ten çekilmesi yetmez."

'AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN VİZE ADIMI BEKLİYORUZ'
Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile vize serbestisine ilişkin ise "Bizim esasen AB'den istediğimiz, bugüne kadar varılan anlaşmaların uygulanması. Herhangi bir pozitif ayrımcılık istemiyoruz. Üyelikle ilgili AB'den bir beklentimiz yok, bunun sebebi biz değiliz. AB'nin takındığı tavırlar nedeniyle beklentimiz yok. Ne istediğini bilmeyen bir Avrupa Birliği var" ifadesini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »