20 Haziran 2018, Çarşamba

Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçiyor

Cumhurbaşkanı seçmek için ilk kez sandık başına gidecek 52 milyon 894 bin 115 seçmen için oy verme işlemi devam ediyor.

10 Ağustos 2014 Pazar 19:23
Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçiyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın yarıştığı seçimde, vatandaşlar T.C. kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgelerle oy kullanabiliyor.

Vatandaşların, saat 08.00 itibarıyla oy kullanmak için sandıklara gittiği seçimlere ilişkin son gelişmeler ise şöyle:

 Diyarbakır'da bazı yerleşim yerlerine güvenlik gerekçesiyle seçim görevlileri ve içerisinde oy pusulası bulunan torbalar, Türk Silahlı Kuvvetlerince helikopterle taşıdı. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı sorumluluk alanındaki Lice, Hani ve Dicle ilçeleri için Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığı'ndan havalanan iki askeri helikopter, ilçe merkezlerinden seçim görevlileri ve içerisinde oy pusulaları bulunan torbaları aldı.

Türkiye'nin en doğusunda yer alan Iğdır'da oy verme işlemi başladı. Kent genelinde 417 sandıkta toplam 112 bin 679 seçmen oy kullanacak.

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de yaşayan vatandaşlar da sabah erken saatlerden itibaren sandık başına gitti. Güvenlik güçleri tarafından seçim merkezlerinin çevresinde de yoğun önlem alındığı bölgede, Van'da bin 882 sandıkta 579 bin 886, Muş'ta 830 sandıkta 220 bin 391, Bitlis'te 779 sandıkta 187 bin 193, Hakkari'de 483 sandıkta 150 bin 165 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Diyaliz hastası kadın tekerlekli sandalyeyle oy kullandı

İstanbul'da da seçmenler sandık başına gitmeye başladı. Şehirde yaklaşık 9 milyon 998 bin seçmenin oy kullanması bekleniyor. 

İzmir'de 3 milyon 30 bin 462 kayıtlı seçmen, 8 bin 463 sandıkta oyunu kullanıyor. AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da oyunu, Güzelbahçe 60'ıncı Yıl Anadolu Lisesi'ndeki 1023 numaralı sandıkta kullandı. Kızı Ayşe ile gelen Nükhet Hotar, 1023 numaralı sandıktan oyunu kullandı. Hotar, "İnşallah bugünün sonunda AK Parti olarak Genel Başkanımızı, Başbakanımızı, Cumhurbaşkanı seçmiş olan ekibin mensupları olacağız" dedi. 

Kırklareli'de diyaliz hastası 74 yaşındaki Havva Başelçin, cumhurbaşkanı seçimi için oyunu kullanacağı Tevfik Fikret Yatılı Bölge Ortaokuluna tekerlekli sandalyeyle otomobil bagajında getirildi. Vatandaşların yardımıyla araçtan indirilerek tekerlekli sandalyesiyle oy kullanacağı sınıfa taşınan Başelgin, oyunu kullandı.

Hatay'da da vatandaşlar oy kullanmaya başladı. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ve 2 kızıyla Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 1127 nolu sandıkta oy kullandı.

 Eskişehir'de, cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanma işlemleri öncesinde sandık başındaki görevliler, "üye yemini" ederek görevlerine başladı.

Artvin'de, yürüme güçlüğü çeken kalp hastası 85 yaşındaki Recep Aksakal, ambulansla evinden alınarak oy kullanacağı Vakıfbank İlkokulu'na getirildi. Aksakal, burada 1003 numaralı sandıkta oyunu kullandıktan sonra ambulansla evine götürüldü

Yezidilere sandık kuruldu

Batman'da Yezidilerin yaşadığı Yolveren köyünde sandık 2 kişi için kuruldu. Merkeze bağlı 15 seçmenin bulunduğu Yolveren köyünde görevli 3 kişiden oluşan sandık kurulu üyeleri, sadece muhtar ve eşinin oy kullanacak olması nedeniyle 75 yaşındaki muhtar Mehmet Alcu'nun evine geldi. Seçmen listesini Alcu'nun evine asan görevliler sandığı da evin bir odasına kurdu. Muhtar Alcu ve eşi Hame Alcu evlerinde cumhurbaşkanı seçimi için oy kullandı. 

Muhtardan çikolata ikramı

Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hadi Asrak, Cumhuriyet İlkokuluna gelenlere çikolata ikram etti.

Bayburt'ta 54 bini aşkın seçmenin, Ardahan'da kent genelinde 336 sandıkta toplam 70 bin 682 seçmen oy kullanacak.

Çankırı genelinde 630 sandıkta 136 bin 314 kişi oy kullanırken, Bilecik ve Zonguldak'ta da seçmenler sandıklara gidiyor.

Google'dan seçime özel doodle

Google, Türkiye ana sayfasında cumhurbaşkanı seçimine özel logo hazırladı. Google'ın ana sayfasında "doodle" olarak adlandırılan özel tasarımlı logoda, "Google" yazısında, üzerinde Türk bayrağı olan seçim sandığına, üç adayın bulunduğu seçmen pusulası atılırken görülüyor. Üzerine tıklandığında Türkiye'de ilk kez gerçekleştiren cumhurbaşkanı seçimine ilişkin bilgilere ulaşılabilinen logo üç boyutlu olarak tasarlandı. 

Oy kullanma işlemi akşam 17.00'ye kadar devam edecek.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »