Türkiye gündemi 9 Haziran 2014

Türkiye'de bugün neler olacak? Gündemde neler var? Gazete5.com'dan Türkiye gündemini takip edebilirsiniz. İşte 9 Haziran 2014 Türkiye gündemi...

9 Haziran 2014 Pazartesi 15:41
Türkiye gündemi 9 Haziran 2014
1- İran Cumhurbaşkanı Ruhani Ankara'da 

- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılayacak.

- Baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından Gül ve Ruhani, ortak basın toplantısı yapacak. 

- Cumhurbaşkanı Gül, Ruhani onuruna Çankaya Köşkü'nde resmi akşam yemeği verecek. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DSP, BTP ve DP'yi ziyaret edecek.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yerel Medya Özendirme Yarışması'nın ödül törenine katılacak.

4- Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sapanca'da, III. Yurtdışı Din Hizmetleri İstişare Toplantısı'na katılacak.

5- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor. 

6- Mısır'da İhvan üyeleri hakkındaki gözaltı ve yargılamalar ile darbe karşıtı gösteriler ile Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle ilgili yansımalar takip edilecek.

- İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ile bazı İhvan liderlerinin yargılandıkları davaların görülmesine devam edilecek. 

7- Almanya'da, 2004 yılında aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütü (NSU) üyelerince gerçekleştirilen saldırının yıl dönümünde, ırkçılık karşıtı etkinlikler gerçekleştirilecek. Etkinliklere Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da katılacak.

8- Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler takip ediliyor.

9- ABD'li ve İranlı yetkililer, İran'ın nükleer programına ilişkin İsviçre'de ikili görüşmeler yapacak.

10- Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları ile nisan ayı sanayi üretim endeksini açıklayacak.

11- Soma'daki maden faciasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu temaslarına başlayacak. Komisyon üyeleri, Soma Kaymakamlığı ile şehit olan madencilerin ailelerini ziyaret edecek, bazı madenlerde inceleme yapacak.

12- Brezilya'da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası'nın başlamasına 4 gün kala, organizasyonda mücadele edecek takımlar hazırlıklarını sürdürüyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »