26 Mayıs 2018, Cumartesi

"Türkiye harika bir iş çıkarıyor"

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond: "Türkiye, Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda harika bir iş çıkarıyor. Sınırın yapısından dolayı yüzde yüz başarılı olamazlar, Türk Başbakanı bu konuda kesinlikle haklıdır" ABD Dışişleri Bakanı Kerry: "Bu ilkbaharda, Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar'daki kamplarda, Suriyeli muhalif güçlerini eğitmeye başlayacağız" Irak Başbakanı el-İbadi: "IŞİD ırk, din, bölge tanımayan bir terör örgütüdür"

23 Ocak 2015 Cuma 3:19
"Türkiye harika bir iş çıkarıyor"
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, IŞİD'e  katılmak için Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda Türkiye'nin  harika bir iş çıkardığını söyleyerek, "Sınırın yapısından dolayı yüzde yüz  başarılı olamazlar, Türk Başbakanı bu konuda kesinlikle haklıdır" dedi.

    İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan "IŞİD ile mücadele"  toplantısının ardından Hammond, ABD'li mevkidaşı John Kerry ve Irak Başbakanı  Haydar el-İbadi, İngiltere Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı  düzenledi.   

    Bir gazetecinin, yabancı savaşçıların Suriye'ye gitmelerinin ve  İngiltere'ye dönmelerinin engellenmesine ilişkin sorusuna İngiliz Bakan Hammond,  şu yanıtı verdi:
    "İngiltere'den giden yabancı savaşçılarla mücadele çok katmanlı bir  yaklaşım gerektiriyor. Bu kişileri belirlemeli ve gitmelerini engellemeliyiz.  Eğer giderlerse, dönüşlerini engellemeliyiz.Avrupa'daki ortaklarımızla bu konuda  çalışmalıyız. Çünkü birçok kişi Avrupa ülkelerini transit olarak kullanıyor.  Transit rotaları olarak kullanılan ülkelerdeki güvenlik güçleriyle irtibat  halindeyiz.

    Türkiye, Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda harika  bir iş çıkarıyor. Sınırın yapısından yüzde yüz başarılı olamazlar, Türk Başbakanı  bu konuda kesinlikle haklıdır. Ancak harika bir iş çıkarıyorlar."

    Londra'da bugün yapılan toplantıyla IŞİD'i zayıflatmak ve mağlup  etmenin amaçlandığını dile getiren Hammond, IŞİD ideolojisinin dünyanın her  yerinde sona erdirilmesinin önemini de vurguladı.

    ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, IŞİD'in sadece Irak'ın ya da  Suriye'nin sorunu değil, küresel bir sorun olduğunu ifade ederek, bu çerçevede  IŞİD ile kapsamlı bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu bildirdi. IŞİD ile mücadele  koalisyonundaki tüm ülkelerin önemli katkılarda bulunduklarını söyleyen Kerry,  "Brüksel'de karar verdiğimiz gibi, IŞİD'i bozguna uğratmak için uzman düzeyinde  çalışma grupları oluşturacağız" dedi.

    Irak'ta son aylarda IŞİD'in zayıflatıldığına dikkati çeken Kerry, "Bu  ilkbaharda, Suudiarabistan, Türkiye ve Katar'daki kamplarda Suriyeli muhalif  güçlerini eğitmeye başlayacağız" dedi.
    Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de, daha fazla destek almak için  Londra'da bulunduğunu belirterek, "Son aylarda, Irak'a silah ve mühimmat  sağlanmada artış yaşandığını" dile getirdi.

    Iraklı askerlere verilen eğitime de değinen İbadi, eğitim programının  başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Irak Başbakanı, "Bugünkü toplantı  çok açık, samimi ve faydalıydı. IŞİD'in kökünü kazımak için birçok konu üzerinde  görüştük. Iraklı güçler sahada birçok gelişme gösteriyor" dedi.

    İbadi, Irak hükümetinin hem Irak sınırları içerisinde hem de bölgedeki  güçlerle başarılı ağlar ve işbirliği geliştirdiğini belirterek, "IŞİD ırk, din,  bölge tanımayan bir terör örgütüdür" dedi.

    Londra'da bugün yapılan ve 20 ülkeden yetkilinin katıldığı "IŞİD ile  mücadele" toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.  Toplantıya ayrıca, Birleşmiş MilletlerGenel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi  Nickolay Mladenov ve AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de katıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »