Türkiye hava sahasını resmen kapattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türkiye'nin hava sahasını Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne kapattığını açıkladı.Habur Sınır Kapası'nın Merkezi Irak Hükümeti'ne devri konusunda çalışma başlatma kararı alındığını duyuran Bozdağ, "OHAL'in üç ay uzatılmasına karar verildi. Karara ilişkin tezkere TBMM'ye gönderildi"dedi.

16 Ekim 2017 Pazartesi 20: 9
Türkiye hava sahasını resmen kapattı!
Milli Güvenlik Kurulu sonrası Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı. Toplantı yaklaşık 30 dakika sürdü. Hükümet Sözcüsü BEKİR BOZDAĞ, toplantı sonrası açıtklama yaptı. Açıklamasına 300'den fazla kişinin hayatını kaybetitği Somali zaldırısıyla igili çalışmaları anlatarak başlayan Bozdağ; "Türkiye Somali ile dayanışma içinde olmuştur. Somali'deki yaralılar daha önce yaptırılan Recep Tayyip ErdoğanAraştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştır. Bugün 35 yaralının Türkiye'ye ulaştırılmasını bekliyoruz" dedi.

ÇAYA YAPILAN ZAM GERİ ALINDI 

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a geçmiş olsun dileklerini ileten Bozdağ'ın açıklamasının satır başları şöyle: ÇAYKUR Yönetim Kurulu geçtiğimiz günlerde çay fiyatlarına yüzde 20 oranında zam kararı almıştı. Bakanlar Kurulu zammın geri alınmasını kararlaştırdı. 

TÜRKİYE HAVA SAHASI IKBY'YE KAPATILDI 

Türk Hava Sahası'nın  Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin bulunduğu yerlere uçuşa kapatılması konusunda  Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulumuz,  uçuşa kapatmıştır. Bundan sonra Türk Hava Sahası'nı kullanarak hiçbir uçak Kuzey  Irak Bölgesel Yönetimi'nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan  kalkan hiçbir uçak da Türk Hava Sahası'nı kullanamayacak.

OHAL'İN 3 AY DAHA UZATILMASI KARARI ALINDI

MGK'da süresi dolmak üzere olan OHAL'in uzatılmaması hususunu değerlendirdi ve OHAL'in 3 ay daha uzatılması  Bakanlar Kurulu'na tavsiye etti. Toplanan Bakanlar Kurulumuz, FETÖ, PDY, PKK, KCK, DEAŞ ile etkin mücadele için, hızlı karar almak için, OHAL'i gerekli kılan şartların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak maksadıyla alınan tedbirlerin devamını temini için OHAL'in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır. Karar TBMM Başkanlığı'na gönderilmiştir. 

HABUR SINIR KAPASI KARARI 

Halk arasında Habur Sınır Kapısı olarak bilinen İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın Irak hükümeti ile devri konusunda çalışma yapılması tavsiye edildi. Bakanlar Kurulu karar aldı. Bakanlıklar bu çalışmaları başlattılar. Çalışmalar bittikten sonra bu kapı tamamen Irak Hükümeti'nin kontrolüne geçmiş olacaktır.

BAŞBAKAN'IN BAĞDAT ZİYARETİ

Sayın Başbakanımızın Irak ziyareti gerçekleşmedi fakat önümüzdeki günlerde ziyaretin gerçekleşme ihtimali var. Bundan sonra da zaman zaman buradan oraya, oradan buraya gitmeler olacaktır. Başbakanımızın ziyaretinin iptali Başika ile ilgili değildir. Bu ertelenmiştir, iptal değildir. 

IRAK ORDUSUNUN KERKÜK OPERASYONU

Kerkük kadim bir Türkmen kenti. Irak ve Türkiye Kerkük'ün statüsünün korunması konusunda bugüne kadar işbirliği içinde oldular. Kuzey Irak'ın yaptığı gayrımeşru olan referandumdan sonra bölgede büyük gerginlikleri ortaya çıktı. Türkiye, Irak bölgesel yönetimini defalarca uyardı. Sonuçlar kendini ağır ağır göstermeye başladı. Bu sürecin hassasiyetle yürütülmesi gerektiğine de inanıyoruz. Kerkük'ün demografik yapısının korunmasının son derece önemli olduğunu ifade etmek istiyoruz. PKK teröristlerine alan açıldığı haberleri Türkiye'yi son derece rahatsız etmiştir. Türkiye, Irak'ın egemenlik haklarının korunmasına büyük önem vermektedir. Irak hükümetinin Kerkük'e dönük adımı aslında geç kalan bir adımdır. Bu saldırıyı defetmek üzere olan adımı elbette önemsiyoruz. Türkiye, Kerkük'te olan bitenleri an be an takip etmektedir. Türkiye'nin kulağı, gözü, eli oradadır. Her şeyi takip edeceğiz. 

VİZE KRİZİ

Türkiye ve ABD ilişkileri çok güçlü sınamalardan geçti. Hiçbir dönemde vize krizi gibi bir hadise ile karşı karşıya gelmedik. Geçmite de biz sınamalardan geçtik. 1 Mart tezkeresi, başka olayları da yaşadık. Son dönemlerde böyle bir karar çıktı. Ankara'nın (ABD Büyükelçiliği) Washington'u doğru bilgilendirmediği gibi bir kanaat bizde var. Doğru bilgilendirmiş olsalardı böyle bir karar alınmazdı. Heyet bugün Türkiye'ye geldi. Yarın Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlarının müsteşar yardımcıları ile bir araya gelip değerlendirme yapacaklardır. Ben bu vize krizinin uzun sürmemesinin her iki ülkenin  de yararına olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim. Umarız ki yarın ya da yakında bu mesele olumlu şekilde çözüme kavuşur.

BAŞİKA'DAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞI

Başika'da Türk askerinin varlık nedeni Irak'ın toprak bütünlüğünü tehdit etmek değil. Türk askeri orada işgal maksadıyla bulunmuyor. DEAŞ'la mücadele kapsamında Türk askeri Başika'dadır. Biz Türkiye olarak bütün iyi niyetimizi ortaya koyuyor ve burada Irak'ın aleyhine Türk askerinin bulunmadığını ifade ettik. 

SEÇİM SİSTEMİ VE BARAJ

Seçim sistemi ve seçim barajına dair bir değişiklik çalışması yok.

FATMA BETÜL SAYAN KAYA AÇIKLAMASI

Aile ve Sosyül Politakalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile ilgili yapılan haber iftiradır, ahlaksızlıktır. İtibar sukastıdır. Eşiyle ilgili söylenenler iftiradır. Boşanma sözkonusu değildi. Böyle bir şey yok. Bakanımız bu iftirayı yapanalarla ilgili suç duyurusunda bulundular.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »