Türkiye ile Rusya arasında dev işbirliği

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye ile askeri teknik işbirliği alanında büyük bir çalışma yürütüldüğünü ve bunun iki ülke yönetimi tarafından desteklendiğini söyledi.

21 Şubat 2017 Salı 19:37
Türkiye ile Rusya arasında dev işbirliği
Moskova'daki bir üniversitede düzenlenen panelde konuşan Şoygu,  Türkiye-Rusya işbirliğinin bölgesel istikrarın desteklenmesi açısından önemli  olduğunu belirterek, "Komşularınızı seçemezsiniz. Komşularınızla her durumda  yaşamanız gerekiyor ve en iyisi barış ve uzlaşı içinde yaşamak" dedi.

Şoygu, Türkiye'nin terörle mücadele koalisyonu kurulması konusunda  NATO'ya öncülük edebileceğini savundu.

Rusya NATO ilişkileri

ABD ve Rusya'nın askeri işbirliğine Rakka'da başlayabileceğini anlatan  Şoygu, "Bizim görevimiz çabalarımızı birleştirmek. Bunun için imkanımız var.  Bizim için tek bir düşman var, o da uluslararası terörizm. Dünyayı korkutmayı  bırakarak, (ABD ile) 5-7 yıl önce var olan yapıcı işbirliğini tekrar kurmalıyız"  ifadelerini kullandı.

Şoygu, NATO ile küresel güvenlik konularında diyaloğa hazır  olduklarına vurgu yaparak, Rusya ve NATO'nun uluslararası terörizmle mücadelede  başarı sağlayabileceğini kaydetti.

Ancak NATO'nun her türlü işbirliğini reddederek Rusya sınırlarındaki  askeri varlığını artırmaya devam ettiğini savunan Şoygu, "Son dönemlerde NATO'nun  Rusya sınırlarındaki tatbikatları ve istihbarat faaliyetleri arttı. Son 10 yılda  sınırlarımızda keşif uçuşu sayısı 3 kat arttı" diye konuştu.

Ayrıca Şoygu, Rusya'nın dünya silah ihracatında ikinci sırada olduğunu  belirterek, 60'tan fazla ülkeye yaklaşık 15 milyar dolarlık silah satışı  gerçekleştirdikleri bilgisini paylaştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »