Türkiye Madenci Ölümlerinde İlk Sırada

Türkiye madenlerde ölümlerde dünya sıralamasının en üst sıralarında yer alıyor.

15 Mayıs 2014 Perşembe 6:19
Türkiye Madenci Ölümlerinde İlk Sırada
Türkiye dün akşam Soma'dan gelen kara haberle sarsıldı. O saatten sonra Manisa Soma’da kömür ocağında çıkan yangında mahsur kalan işçilere ulaşmak için zamanla yarıştı.

Ancak saatler ilerledikçe umutlar tükendi. Türkiye ard arda gelen ölüm haberleriyle sarsıldı.

Ülkeyi yasa boğan kara haberi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız verdi. Bakan Yıldız, 205 madencinin hayatını kaybettiğini sabaha karşı açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün ölü sayısının 238'e çıktığını söyledi. Soma'daki son durumu akşam saatlerinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıkladı. Yıldız, ölü sayısının 274'e çıktığını söyledi.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK MADEN FACİASI

Türkiye tarihinin en büyük maden faciası olarak gösterilen Soma'daki facia madencilik sektörünü bir kez daha gündeme getirdi. Türkiye'de, 1941 yılından bu yana maden ocağı kazalarında 3 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Ancak dünyanın ilk iki büyük kömür üreticisi olan Çin ve ABD’de meydana gelen maden kazaları incelendiğinde taş kömürü için milyon ton üretim başına ölüm oranlarının Türkiye'den düşük olduğu ortaya çıkıyor.

ACI GERÇEK!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’nin 2010 yılında hazırladığı 'Madenlerdeki İş Kazaları'na ilişkin rapora göre dünyanın en büyük kömür madeni işleten ülkeleri ABD ve Çin’de ölüm oranları, Türkiye’ye oranla düşük.

Rapora göre 2008 yılında işletmelerde üretilen milyon ton taş kömürü başına düşen ölüm sayısı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’unda yüzde 4,41 iken, özel sektörde ise bu oran 11,50 seviyesinde (ortalama yüzde 7.10). Aynı rapora göre; dünyanın önde taş kömürü üreten ülkelerinden Çin’de ise bu oran 2008 yılında 1,27, ABD’ ise 0,02 seviyesinde.

MADENCİLİK HASTALIKLARDA BAŞI ÇEKİYOR

Madencilik sektörü iş kazaları ve meslek hastalıklarının en fazla görüldüğü sektörler arasında yer alıyor. Türkiye’de son yaşanan Soma maden kazası ve son yıllarda bu tür kazaların sıklıkla tekrarlanması ve ölümlerin yaşanması, maden ocaklarının yapısı, işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili soruları gündeme getirdi.

“PATLAMALAR ÜRETİM PLAN PROJESİNİN OLMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR”

Rapora göre kazalar sonucu meydana gelen ölümlerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eksik uygulamalardan kaynaklanıyor. Kazalar ve ölümlerin nedenleri arasında havalandırma sistemlerindeki sorunlar, kaçış yolları yetersizliği, kişisel koruyucu donanımların yetersizliği gibi altyapı ve teknolojik sorunların yer aldığı belirtilen raporda, “Bu tür problemlerin önlenebilir olduğu ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili denetim ve yaptırım yetersizliklerinden kaynaklandığı üzerinde önemle durulmaktadır. Türkiye’de maden ocaklarında meydana gelen patlamalar ve yangınların nedenleri araştırıldığında; genel nedenlere benzer şekilde üretim yönteminin gereklerinin tam olarak yerine getirilmemesi, üretim plan ve projesinin bulunmaması ve havalandırmadaki eksiklik ve aksaklıklar ilk sıralarda yer almaktadır.” deniliyor.

"2 BİN 554 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

TEPAV Uzmanlarında Selin Arslanhan ve Hüseyin Ekrem Cünedioğlu’nun hazırladıkları 'Madenlerde Yaşanan İş Kazaları ve Sonuçları Üzerine Bir Değerlendirme' konulu rapora göre, sadece kömür sektöründe 1991-2008 döneminde iş kazaları ve meslek hastalığı nedeniyle toplam 2 bin 554 kişi hayatını kaybederken, sürekli iş göremez hale gelenlerin sayısı ise 13 bin 87’e ulaştı.

ÖZEL MADEN İŞLETMELERİNDE ÖLÜM ORANI DAHA FAZLA

Rapora göre taş kömürü üretiminin TTK ve taşeronları tarafından yapılması dışında 2000 yılı sonrasında özel işletmeler tarafından da üretim yapıldığı ifade edildi. Raporda, kazalar sonucu meydana gelen ölüm sayılarına TTK ve özel işletilen maden ocakları ayrımında bakıldığında milyon ton üretim başına düşen ölüm sayısının özel işletmelerde daha fazla olduğu vurgulandı. Özel işletmeli maden ocaklarında 2000 yılından itibaren üretim yapıldığını, fakat asıl üretim artışının 2005 yılından itibaren görüldüğü kaydedildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »