Türkiye - Özbekistan ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan'da "Müjdeyi verelim. Türkiye-Özbekistan ilişkileri inşallah önümüzdeki yıllarda örnek gösterilecek ilişkiler arasına girecek" dedi.

10 Temmuz 2014 Perşembe 21:38
Türkiye - Özbekistan ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor
Özbekistan'da yaşayan Türkler ve Türk işadamlarıyla Dedeman Otel'de bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün sadece iki ülke arasındaki ilişkilerin değil, aynı zamanda bölgesel ve uluslararası gelişmelerin de ele alındığı önemli görüşmeler yaptıklarını ve güzel bir misafirperverlikle karşılandıklarını söyledi. 

Özbekistan’ı tarihi bağlar nedeniyle "Türkiye’nin yönünün ve gönlünün dönük olduğu bir ülke" şeklinde niteleyen Davutoğlu, ilişkilerde durağan bir dönem yaşansa da bu durumun artık aşıldığını ifade etti.

Davutoğlu, Özbekistan’da bulunan Türk vatandaşlarının ilişkilerin ayakta kalmasını sağladığını dile getirerek, durağan dönemin bittiğini, Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin örnek olacak bir döneme gireceğini belirtti.

İki ülkenin ekonomik bakımdan birbirini tamamlama özelliğinin dikkat çekici olduğuna ve bu çerçevede karşılıklı yatırım fırsatları bulunduğuna işaret eden Davutoğlu, bu nedenle iki ülke arasındaki 1,3 milyar dolarlık ticaret hacminin düşük kaldığını kaydetti. Bakan Davutoğlu, özellikle tekstil, turizm, otomobil sektörlerinin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bundan sonra Türk iş dünyasını buraya daha fazla çekecek faaliyetler yapacağız” diye konuştu.

Davutoğlu, ticaret ve sanayi ilişkilerinin geliştirilmesi için ulaştırma sektörünün de geliştirilmesi gerektiğini belirterek, demiryolu ve havayolu ulaşımını teşvik edeceklerini, bu kapsamda Taşkent'e ulaşımın artırılması konusunda adımlar atılacağını açıkladı. Davutoğlu, altyapıların gelişmesi halinde Türkiye'nin Özbekistan'a yatırımlarının artacağına dikkati çekti.

Ziyaretinin ardından Türkiye'ye de en üst düzeyde ziyaret beklediklerini vurgulayan Davutoğlu, Türk işadamlarına hitaben, "Türkiye-Özbekistan ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor. Bu ülkeyi kendi ülkesi olarak gören Türk vatandaşlarının Özbekistan’a yapmış olduğu katkı, Türkiye’ye yapmış olduğu katkıdır. Özbekistan’ın başarısı bizim başarımızdır” dedi.

Türk-Özbek İş Forumu oluşturacaklarını aktaran Bakan Davutoğlu, bu çerçevede Türk işadamlarının bu yeni döneme bir çimento oluşturmalarını beklediklerini bildirdi. Davutoğlu, "Bu başlangıcın ilişkileri en üst düzeye çıkaracağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »