23 Temmuz 2018, Pazartesi

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'yı geride bıraktı

Sanayi üretiminde Türkiye'de yüzde 5,8 artış görülürken, Avro Bölgesi'nde yüzde 0,5, AB'de ise yüzde 0,2 düşüş yaşandı

14 Kasım 2013 Perşembe 19:56
Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'yı geride bıraktı

Türkiye'nin eylül ayı sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranında artarken, Avro Bölgesi'nde yüzde 0,5, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,2 oranında düşüş gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisi'nden (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) derlenen bilgilere göre, Türkiye'de aylık bazda dayanıklı tüketim malları üretiminde yüzde 12,2 oranında artış görüldü. Buna karşın dayanıklı tüketim malları üretiminde Avro Bölgesi'nde yüzde 2,6, AB'de ise yüzde 1,6 oranında gerileme yaşandı.

Sermaye malı üretiminde ise Türkiye, yüzde 8,9 oranında artış kaydederken, Avro Bölgesi'nde yüzde 1, AB'de ise yüzde 0,2 oranında düşüş görüldü.

Ara malı üretiminde de Türkiye Avrupa'yı geride bıraktı. Türkiye'de ara malı üretimi yüzde 5,7 artarken, tam tersine Avro Bölgesi'nde yüzde 0,8 , AB'de yüzde 0,5 oranında azaldı.

Dayanıksız tüketim malları üretiminde de yüzde 4,6 artış oranıyla AB'yi geride bırakan Türkiye, enerji üretiminde de hem Avro Bölgesi (yüzde 1,3) hem AB'yi (yüzde 0,4) yüzde 2,2 artış oranıyla geçti.

Geçen yılın aynı dönemine göre ise sanayi üretimi, Avro Bölgesi'nde yüzde 1,1 AB'de ise yüzde 1,2 oranında yükseldi.

Yıllık bazda da Avro Bölgesi ve AB'yi geride bırakan Türkiye yüzde 6,4 oranında arttı.

Sanayi üretiminde ne Avro Bölgesi'nde ne de AB'de aylık bazda Türkiye'yi geçen ülke olurken, yıllık performansı gösteren rakamlarda da Türkiye Avrupa'dan çok daha iyi performans sergiledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »