Türkiye Soma'da ölen işçiler için ağlıyor

Manisa Soma'da yaşanan maden faciası Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi.

14 Mayıs 2014 Çarşamba 7: 0
Türkiye Soma'da ölen işçiler için ağlıyor
Kadıköy'de toplanan bir grup, Manisa Soma'da maden kazasında yaşamını yitiren işçiler için, Altıyol'daki Boğa Heykeli'nin önünde oturma eylemi yaptı.

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden kazası sonrası hayatını kaybeden işçiler için, sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup, saat 01.30'da Altıyol'da bulunan Boğa Heykeli önünde toplandı. Yanlarında getirdikleri ekmekleri ve baretleri eylem yapılan alana bırakan eylemciler, mum yakarak hayatını kaybeden madenciler için oturma eylemi yaptı. Grup adına açıklama yapan TGB Genel Yönetim Kurulu Üyesi Gizem Doğan, "Bugün aldığımız acı haberler üzerine biz buraya geldik. Türkiye'nin her ilinin meydanlarında şimdi bu direnişler başlıyor. Biz, onların acılarını en derinden hissettiğimiz için buradayız ve şimdilik burada oturarak onlara desteğimizi ileteceğiz" dedi.

Ankara Güvenpark'ta da saat 00:30'dan itibaren oturma eylemi başladı. Eyleme Yatağan işçileri de destek verdi.

MUM YAKIP SABAHA KADAR BEKLEDİLER


Eskişehir'de Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Emek Gençlik üyeleri mum yakıp sabaha kadar bekledi.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark Alışveriş Merkezi önünde gece saat 01.00 sıralarında toplanan yaklaşık 50 kişi mumlar yakıp yanına ekmek ve madencilerin taktıkları baretleri koydu. Soma'da meydana gelen olayın kaza değil, cinayet olduğunu öne süren gruptakiler çeşitli sloganlar attı. Sabaha kadar bekleyeceklerini söyleyen TGB İl Başkanı Güney Karagöllü şöyle konuştu:

"Soma'da yüzlerce işçi hayatını kaybetti. Birileri daha önce 'Madencinin kaderi ölmektir' demişti. Ama biz biliyoruz ki, ölümler ihmalkarlıktan, hükümetin özelleştirme teşviklerinden kaynaklıdır. Bugün karanlığı yaracak işçi sınıfının nezdinde aydınlık nöbeti başlattık. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi ve bir gün hep birlikte göreceğiz, madencinin kazması, işçi sınıfının kazması AKP iktidarını devirecek."

DHA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »