21 Şubat 2019, Perşembe

Türkiye tarihinde bir ilk! Fatih törenle yola çıktı...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akdeniz'e sondaj gemisinin uğurlandığı törende önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak, "Sondaj gemimize güçlü mirasımızı yaşatması ve yeni dönemi başlatması için 'Fatih' ismini koyduk" dedi. Albayrak, "Karadeniz için ikinci gemimizi de bu yıl içinde TPAO'nun portföyüne katıp denizlerimizi arayacağız" müjdesini verdi.

31 Mayıs 2018 Perşembe 21: 6
Türkiye tarihinde bir ilk! Fatih törenle yola çıktı...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dilovası'nda bir limanda gerçekleştirilen "Sondaj Gemisini  Akdeniz'e Uğurlama Töreni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk yerli sondaj  gemisi olma özelliğini taşıyan geminin adını tarihten aldığı güçlü mirası  yaşatması ve yeni bir dönemi başlatması adına "Fatih" koyduklarını söyledi.

"Fatih Sultan Mehmet Han nasıl ki bir çağı kapatıp diğerini açtıysa,  bu gemi de bugün vira bismillah diyerek Türk petrol ve gaz sondajcılığında yeni  bir çağ açacak." diyen Albayrak, gemiden herkesi sevindirecek güzel haberler  almayı beklediklerini ifade etti.

Bugünün Türkiye için gurur günü olduğunu dile getiren Albayrak,  "Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir döneme hep birlikte şahitlik ediyoruz.  Kendi sondaj gemimizle, kendi mühendisimiz ve yerli ekipmanlarımızla derin deniz  sondajlarımıza başlıyoruz." diye konuştu.

Albayrak, Akdeniz'deki ilk deniz kuyusu projenin tamamına yakınının  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) mühendisleri tarafından tasarlandığını  kaydetti.

Sondaj operasyonlarının yönetiminde ağırlıklı olarak Türk  mühendislerin görev alacağını aktaran Albayrak, şunları söyledi:

"Altıncı nesil diyoruz ama son yapılan güncellemelerle 6  dediğimiz,  dünyanın en gelişmiş ultra derin deniz sondaj gemisiyle birlikte artık biz de  küresel anlamda bu sektörde daha etkin konuma ulaşacağız. Teknolojik altyapı ve  iş güvenliği ekipmanları noktasında da dünyanın en üst klasmanındaki gemimizle  denizlerdeki varlığımız, özellikle de Akdeniz ve Karadeniz'de çok daha fazla  hissedilir olacak. Barbaros ve Oruç Reis gemilerimiz arayacak, sismik manada tüm  altyapıyı tamamlayacak. Fatih gemimizle de kuyuları inşallah teker teker açmaya  başlayacağız. 12 bin metre derinliğe kadar sondaj yapabilme kabiliyetiyle derin  deniz sondajları noktasında yeni rekorlara imza atacağız. Denizlerde petrol ve  doğalgaz neredeyse, Fatih gemimizi bu dataların ardından oraya göndererek,  kuyularımızı kazmaya başlayacağız. Gün gelecek Akdeniz'de, Karadeniz'de, gün  gelecek Ege ve Marmara'da aramalarımızı yapacağız. Tüm hazırlıklarımız tamam.  Bugün yoğun bir sondaj faaliyetinin başladığı bir gün. Fatih, bugün Antalya'ya  yolcu edeceğimiz ve orada da 2,600 metre derinliğindeki tarihimizdeki ilk derin  deniz sondajımızı gerçekleştireceğimiz adımı atacak. Vira bismillah diyoruz.  Gemimize, Antalya'da kazılacak kuyu kaynak ve yüksek basınç önleyici ekipmanı  monte edeceğiz, özel üretilen teknik manadaki diğer ekipmanların da kurulumuyla  birlikte inşallah bu yaz itibarıyla sondaj sürecini Antalya açıklarında  başlatıyoruz."

İkinci gemi müjdesi

Albayrak, bu noktada bir müjdeli haberi daha paylaşmak istediğini dile  getirerek, Türkiye'nin bayrağını hem Akdeniz'de hem Karadeniz'de dalgalandırmak  için bir sondaj gemisinin yeterli olmayacağını belirtti.

Türkiye'nin haklarını sonunu kadar değerlendirip gaz ve petrol  arayacağının altını çizen Albayrak, şöyle devam etti:

"Şimdi, bu stratejiye bir gemi yeter mi? Bir Akdeniz'de Fatih,  Karadeniz için de Fatih'in yanına ikinci gemimizi de ekleyerek Oruç Reis ile  Barbaros Hayrettin gibi, inşallah denizlerinde aktif olmayan eski Türkiye'ye  nazire yaparcasına denizlerimizi karış karış arayacağız. Bu ikinci gemimizi de bu  yıl içinde TPAO portföyüne katacağız. İnşallah Akdeniz'de TPAO'nun, Türkiye'nin  dönemi olacak. TPAO, Akdeniz'de kendi bayrağı, yerli ekipmanı ve mühendisleriyle  dünyada ses getiren bir şirket olacak. Bu vizyon kararlılık, çok daha güçlü bir  duruş ve ileri görüş istiyor. Daha vaat döneminde batıya mavi boncuk dağıtanlar,  Türkiye'yi de Kıbrıs Türklerini de batıya karşı savunamazlar."

Kara sondajları da sürecek

Albayrak, geçen hafta Hakkari Çukurca'da sıfır noktasında karada  sondaj çalışması için yeni süreci başlattıklarını anımsattı.

Burada ilk kulenin faaliyete geçtiğini belirten Albayrak, petrol ve  gaz endüstrisinde bugün kullanılan ekipmanların yerli üretimle imal edileceğini  söyledi.

Albayrak, yerli ve milli kaynakları sisteme daha fazla entegre ederek  dışa bağımlılığı azaltacak her hamleyi  desteklediklerini belirterek, "Birileri  konuşuyor, AK Parti yapıyor. Vatandaşlarımızla konuşurken birisi 'AK Parti'ye o  kadar güveniyoruz ki, Cumhurbaşkanımız aya dört şeritli yol yapacağım dese,  inanırız' dedi. AK Parti icraatları hayata geçirme noktasında çıtayı o kadar  yükseğe koydu ki, bu sorumluluk ve bilinçle büyük ve güçlü Türkiye hedefine  sağlam adımlarla yürümemiz için daha çok çalışmamız lazım." değerlendirmesinde  bulundu.

Gemiye canlı bağlantı
Konuşmasının ardından geminin kaptanına bağlanan Albayrak, "Her şey  hazır mı?" diye sordu.

Kaptanın hazırlıkların tamamlandığını belirtmesi üzerine Albayrak,  "Bütün Türkiye sizi izliyor, 81 milyonun yükü omuzlarınızda. Akdeniz'den  milletimize en kısa sürede sevinçli haberler getirmeniz duasıyla. Bir de  ramazanda yola çıkıyorsunuz, beklentimiz yüksek kaptanım. Vira bismillah." dedi.

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi olma özelliğini taşıyan Fatih Sondaj  Gemisi, Norveç'in güney kıyısında bulunan Hoylandsbygda limanından yola çıkarak  31 Aralık 2017'de Dilovası'ndaki limana ulaşmıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »