23 Haziran 2018, Cumartesi

Türkiye, Türkmenleri yalnız bırakmıyor

Türk Kızılayı, Erbil ve Kerkük çevresindeki Türkmenlere yardımlarını sürdürdü.

30 Temmuz 2014 Çarşamba 21:12
Türkiye, Türkmenleri yalnız bırakmıyor
Türk Kızılay'ı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların ele geçirdiği bölgelerden kaçarak Erbil ve Kerkük çevresine sığınan Türkmenleri yalnız bırakmadı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) koordinesinde Türkiye'nin yardım elini Irak'taki muhtaçlara uzatmaya devam eden Kızılay ekibi, Erbil kent merkezinde ve Kerkük'ün Altınköprü beldesinde 300 aileye kuru gıda, bebe bisküvisi, mama, bez, temizlik malzemesi ve giysiden oluşan yardım dağıttı.

Kızılay Irak İnsani Yardım Sorumlusu Ümit Türkarslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, çatışmaların başladığı ilk günden itibaren Irak'ta insani yardım çalışmalarında bulunduklarını söyledi.

Ramazan Bayramı'nda da mağdur insanları yalnız bırakmadıklarını ifade eden Türkaslan, şunları kaydetti:

"Bayramın iki günü kamplardaki ailelere yardım dağıttık. Ayrıca 2 tır yardım malzemesini Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesine, 1 tır malzemeyi de Kerkük'e gönderdik. Dağıtıma ara vermeden devam ediyoruz. Bugün de 3 tırı Musul'un Tılkef ilçesine ve 1 tırı da Dohuk'a göndereceğiz."

Türkarslan, yardımların dağıtımında kendilerine destek sağlayan ITC yetkililerine de teşekkür etti.

Kızılay'a yardımda bulunan hayırseverlere de seslenen Türkarslan, "Yaptığınız her yardım yerine ulaşıyor. Herkes kaçarken biz bu insanlara yardım için buradayız. Yardım dağıtmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

ITC Milletvekili Aydın Maruf ise Irak vatandaşı olmalarına rağmen Bağdat yönetiminden bugüne kadar hiçbir yardım alamadıklarını ifade etti.

İnsanların çok zor durumda olduğunu kaydeden Maruf, şöyle konuştu:

"Türkmenler adına Türkiye halkına ve Kızılay'a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan yardımlarını dağıtıyorlar. Göçe maruz kalan Türkmenler ve Araplar'a yardımda bulunuyorlar. Hiçbir ülkeden yardım görmedik, sadece Türkiye bize yardım ulaştırdı."

Arap kökenli Sami Ömer de ayrımda bulunmadan kendilerine yardımda bulundukları için Kızılay yetkililerine, teşekkür etti.

AA
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »