20 Şubat 2019, Çarşamba

Türkiye ve Rusya anlaştı! Zirveden 'İdlib'de silahsızlanma' kararı çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmeler neticesinde İdlib'de silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasına karar verdiklerini bildirdi.

17 Eylül 2018 Pazartesi 20:52
Türkiye ve Rusya anlaştı! Zirveden 'İdlib'de silahsızlanma' kararı çıktı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ortak basın toplantısı düzenledi.

İDLİB'DE SİLAHSIZ BÖLGE KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rusya ve Türkiye, belirlenecek silahsızlandırılmış bölge sınırlarının iki tarafında koordineli devriye faaliyeti göstereceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin halen İdlib çatışmasızlık bölgesinde bulunan gözlem noktalarını da tahkim edeceğini söyledi. 

"MUHALİFLER BULUNDUKLARI ALANDA KALMAYA DEVAM EDECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmelerimizde İdlib'de karşılıklı endişelerimizi dikkate alan bir çıkış yolu bulunması konusunda da çok önemli mesafe katettik." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek. Radikal grupların alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız. Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır."

"TÜRKİYE İDLİB KONUSUNDA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Suriye'nin geleceğine yönelik en büyük tehdit İdlib'den ziyade Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarından kaynaklandığını belirten Erdoğan, "Türkiye, Suriye krizinin başından beri olduğu gibi İdlib meselesinde de üzerine düşeni yapmaya devam edecektir."diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan "İdlib Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı"yla, İdlib'de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçildiğini kaydetti.

PUTİN: AĞIR SİLAHLAR BÖLGEDEN ÇEKİLECEK

Rusya Devlet Başkanı Putin ise "15 Ekim'de silahsızlanma bölgesinde 15-20 km'ye kadar temas hattı üzerinde bir bölge kurmaya karar verdik. Erdoğan'ın teklifi üzerine bölgeden ağır silahlar da çekilecek." dedi. 

Putin, bölgede Rus ve Türk askerleri tarafından ortak mekanizma kurulacağını bildirdi.  

BASIN TOPLANTISI ÖNCESİ YAŞANAN GELİŞMELER...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'le baş başa görüşmesi Soçi'deki Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda başladı. Türkiye saatiyle 14.50 civarında başlayan görüşme 16.40'ta sona erdi.

Görüşmenin hemen öncesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürekli bir araya geldiklerini belirterek, bir yıl önce Soçi’de yaptıkları görüşmeyi hatırlattı. "Görüşeceğimiz çok konu var. Bazıları karmaşık konular. Bunları hem gözden geçireceğiz, hem de bunların çözüm yollarını arayacağız. İlişkilerimiz pozitif bir biçimde gelişiyor, ticari olarak oldukça yoğun tempoda büyüyor. Bölge güvenliği açısından da ilişkilerimiz gelişiyor. Ayrıca geniş çapta uluslararası siyasete yönelik olarak da ilişkilerimiz gelişiyor" ifadesini kullandı.

Görüşmesinin başında selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine Putin'e teşekkür ederek başladı. Erdoğan, kısa süre içerisinde gerek Soçi'de gerekse İstanbul ve Tahran  gibi diğer yerlerde mevkidaşı Putin ile birçok kez bir araya geldiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Siyasi, askeri, ekonomik birçok konularda bu noktada  fikir alışverişlerimiz birbirimizi güçlendirecek boyuttadır. Özellikle bölgesel  konulardaki dayanışmamız gerçekten bölgeye de umut verir. Şu anda sadece bölgemiz  değil dünyanın gözü inanıyorum ki bugün Soçi'de. Soçi'den çıkacak açıklama  inanıyorum ki bölgeye de çok daha farklı bir umut olacaktır."

BAŞ BAŞA GÖRÜŞME 1 SAAT 50 DAKİKA SÜRDÜ

Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda basına kapalı gerçekleşen baş başa görüşme 1  saat 50 dakika sürdü.

Baş başa görüşmeden sonra heyetler arası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve  Putin, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan  Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu.

Rus heyetinden ise görüşmeye Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Enerji  Bakanı Aleksandr Novak, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy  Peskov katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, görüşmenin yapılacağı salona  geçmeden önce ayaküstü bir süre sohbet etti. 

Erdoğan ve Putin görüşmelerde, Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin  siyaset, ekonomi ve enerji gündeminde yer alan konuları ele alıyor. Suriye başta olmak üzere bazı bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş  alışverişinde bulunuldu.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME DE SONA ERDİ

Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı  Putin'in baş başa görüşmesi sonrası başlayan ve basına kapalı gerçekleşterelen  görüşme, 1 saat 25 dakika sürdü.

Heyetlerarası görüşmede Başkan Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da eşlik etti.

Rus heyetinden ise Putin'in beraberinde Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov, Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Kremlin  Sözcüsü Dmitriy Peskov da hazır bulundu.

Erdoğan'ın yanında 5 bakan var

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik  çalışma ziyareti için özel uçak "CAN" ile saat 14.05'te Rusya'nın Soçi kentine gitti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Soçi Uluslararası Havalimanı'na gelişinde Soçi Belediye Başkanı Anatoli Pakhomov, Rusya Dışişleri Bakanlığı protokol yetkilileri ve Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz karşıladı.

Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve  Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan  Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »