21 Mayıs 2018, Pazartesi

Türkiye Viyana Büyükelçisini Ankara'ya çağırdı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya ile ilişkilerin ve işbirliğinin normal sürmesinin zemininin ortadan kalktığını belirterek, "Avusturya maslahatgüzarını bakanlığımıza çağırarak tepkimizi gösterdik. Aynı şekilde Viyana Büyükelçimizi de istişareler ve Avusturya ile ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara'ya çağırdık." dedi.

22 Ağustos 2016 Pazartesi 21:27
Türkiye Viyana Büyükelçisini Ankara'ya çağırdı!
Çavuşoğlu, bakanlık konutunda Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur  ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı  düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Viyana'da PKK yandaşlarının düzenlediği gösteriye  ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, Avusturya'nın son dönemde giderek artan  yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığının merkezi olan bir ülke haline  geldiğini söyledi.

Bu ülkenin Avrupa ve Avusturya halkında Türkiye karşıtlığını artırmak  için attığı adımlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini sorgulamaya kalkması ve  adeta tehdit etmesinin dostane yaklaşımlar olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Darbe  girişimi ve sonrasında da Türkiye'ye destek vermediği gibi, tam tersi bir tutum  içinde oldular." diye konuştu.

Türk vatandaşları ve soydaşlarının Türk demokrasisine destek vermek  için yapacağı barışçıl bir gösteriye de bu ülkede izin verilmediğini ve hatta  duydukları rahatsızlığın açıkça söylendiğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz de kendilerine 'toplanma özgürlüğü dersi vermeye çalışıyorsunuz  ancak barışçıl bir yürüyüşe bile izin vermiyorsunuz' diye sitemimizi etmiştik.  Fakat gördük ki PKK ve yandaşlarına Viyana'da gösteri yapma izni vermişlerdir.  Bunun samimiyetle bağdaşmadığını biliyoruz. Dolayısıyla teröre destek veren bu  tutumuna duyarsız kalamayız. Maalesef Avusturya ile ikili ilişkilerimizin ve  işbirliğimizin normal sürdürülmesinin zemini ortadan kalkmıştır. O nedenle bugün  Avusturya maslahatgüzarını bakanlığımıza çağırarak tepkimizi gösterdik. Aynı  şekilde Viyana Büyükelçimizi de istişareler ve Avusturya ile ilişkilerimizi  gözden geçirmek için Ankara'ya çağırdık. İkili ilişkilerimizde biz de duyarsız  kalmayacağız, bazı adımlar atacağız. Biz onlar gibi iki yüzlü olamayız. Terörün  her türlüsüne karşıyız. Ama onlar bazı terör örgütlerine karşı ama Türkiye'ye  saldıran terör örgütlerine destek veriyorlar. Ama biz ikili ilişkilerimizde başka  tedbirler alacağız. O anlayış şu anda ortadan kalkmıştır. Önümüzdeki süreçte  atacağımız adımları sizlerle paylaşacağız. Bize nasıl yaklaşırlarsa biz de  kendilerine öyle yaklaşacağız."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »