Türkiye yağmura teslim

Yurdu etkisi altına alan şiddetli yağışlar, bazı bölgelerde sele neden oldu.

6 Haziran 2014 Cuma 7: 0
Türkiye yağmura teslim
Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün Marmara'nın doğusu ile Batı ve Orta Karadeniz ile İstanbul, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Ancak yaklaşık bir haftadır devam eden yağışlar bir çok ilde sel baskınlarına neden oldu. Son olarak Adana, Bartın, Zonguldak'ta evleri su bastı, mahsur kalanlar saatlerce kurtarılmayı bekledi.

Çankırı'nın Atkaracalar İlçesi’nde şiddetli yağışlarla birlikte sele kapılan bir çocuk öldü.

ÇANKIRI'DA SELE KAPILAN 9 YAŞINDAKİ ÇOCUK BOĞULDU


Çankırı’nın Atkaracalar İlçesi’nde şiddetli yağışlarla birlikte sele kapılan bir çocuk öldü.

Şanlıurfa’dan Atkaracalar’ın İlker Mahallesi’nde gelerek çobanlık yapan Salih Kılıç, kızı ve oğlu ile birlikte Karadere Mevkii’nde bastıran şiddetli yağmur ve sele yakalandı.

Azgın sulardan bir ağaca tutunarak kurtulan baba Salih Kılıç, 7 yaşındaki kızı Hülya’yı elinden tutarak sel sularından korurken, tüm çabalarına rağmen 9 yaşındaki oğlu Ali Kılıç’ı kurtaramadı. Sel bölgesine gönderilen kepçe, Salih Kılıç ve kızını tutundukları ağaçtan kurtarırken, 2 kilometrelik alanda yaptılan çalışmalar sonucu Ali Kılıç’ın cesedine Karadere’nin alt bölgelerinde çalılara takılmış halde ulaşıldı.

Şanlıurfalı olan ve Adana’da yaşayan ailenin, bir süre önce Atkaracalar’a gelerek çobanlık yaptığı ifade edildi. Atkaracalar Belediye Başkanı Rıfat Altıntop, akşam yaklaşık 2 saat süren şiddetli yağmurda ilçenin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Dumanlı bölgesinden gelen sel suları maalesef böyle bir acının yaşanmasına neden oldu. Çoban ve çocukları Karadere Mevkii’nde sel sularına kapıldı. Baba ve kızını ekiplerimiz kurtardı, ancak oğlunu maalesef kaybettik" dedi.

ADANA’DA YAĞMUR SEL OLDU


Adana’da sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden şiddetli yağış sele döndü, yüzlerce araç yolda kaldı, ev ve işyerlerini su bastı.

Sabah saat 08.00 sıralarında Adana kent merkezinde başlayan şiddetli sağanak yağış yaşamı felç etti. Kentin her noktasında etkili olağan sağanak yağış caddelerde sele döndü. Bazı yollarda yağmur suyu yarım metreye kadar yükselince yüzlerce araç yolda kaldı. Trafik akışı kilitlenirken, sürücüler ise araçlarda mahsur kaldı.

Yağmura yakalanan yayalar ise durak ve işyerlerine sığındı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri de caddelerde anons yaparak araçta mahsur kalan olup olmadığını araştırdı. Kentin kenar semtlerinde ise yüzlerce ev ve işyerini su bastı.

Meteoroloji yetkilileri Adana’da yağışların 3 gün süreceğini belirterek sel baskınlarına karşı uyarıda bulundu. 

ZONGULDAK VE BARTIN'DA SEL


Zonguldak ve Bartın’da dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur sel baskınlarına neden oldu. Zonguldak’ta derenin taşması sonucu bazı araçlar mahsur kalırken, Bartın’da ise ev ve işyerlerini su bastı.

Zonguldak-Ankara Karayolu’nun 5’inci kilometresinde Asma Deresi’nin taşması sonucu karayolu ulaşıma kapandı. Yol kenarında park halinde olan araçlar mahsur kaldı. Bazı sürücüler araçlarını kendi çabalarıyla kurtarmayı başardı. Çocuk parkında mahsur kalan 3 kişi de kepçe yardımıyla kurtarıldı.

Mithatpaşa Mahallesi İkinci Makas Mevkii’nde de ulaşımı sağlayan köprü sular altında kaldı. Sürücüler ilerlemede zorlandı. Polis köprüyü trafiğe kapadı. İşlerine gitmek isteyenler su birikintileri nedeniyle zorlandı.

Bir ayağı önemli hasar gören köprü yıkılma tehlikesine karşı kapatıldı. Bu arada kent merkezini bölen Üzülmez Deresi de taşma noktasına geldi. Yörede oturanlar tehlikeli olmasına rağmen köprünün üzerinde ve çevresinde fotoğraf çekti.

Polis ve zabıta ekipleri, Uzunmehmet Caddesi’ndeki köprünün bir şeridi tedbir amaçlı trafiğe kapatırken, çevresini de güvenlik şeridi çekti, herkesi köprünün üzerinde yürümemeleri konusunda uyardı. Zonguldak Belediye Başkanı CHP’li Muharrem Akdemir ve Devlet Su İşleri Müdürlüğü ekipleri kent merkezinde gelişmeleri yakından takip etti.

Bu arada, Üzülmez ve Asma Dereleri’nden gelen kütük, bidon, odun ve çöp gibi atıklar Zonguldak Limanı’nın yüzeyini kapladı. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, şöyle dedi:

"Beklenmedik yağmur bizi sıkıntıya soktu. Özellikle Asma tarafından köylerimize yağan yağmur dereleri taşırdı. Sıkıntının büyümemesi için çaba harcıyoruz. İnşallah sıkıntıyı atlatacağız. Vatandaş uyarıları pek dikkate almıyor. Arabaları dere kenarlarından kaldırmayı söyledik halen kalkacak. İnsanlar bu kadar duyarsız."

Belediye hoparlörlerinden Acılık semtindeki işyerleri ile dere kenarında park eden sürücülerin araçlarını sel riskine karşı buradan uzaklaştırması istendi.

BARTIN’DA EV VE İŞYERLERİ SU ALTINDA KALDI


Bartın’da dün gece saatlerinden sonra etkili olan sağanak yağış nedeniyle metrekareye 50 kilogram yağış düştü. Kente merkezinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü yan tarafından bulunan derenin taşması sonucu Bartın - Ankara yolu sular altında kaldı. Belediye ekipleri ve karayolları ekipleri 1 saatlik çalışma sonunda yolu yeniden trafiğe açtı.

Yoğun yağış nedeniyle kent merkezindeki 100’e yakın ev işyerinin bodrum katlarına su ile doldu. Bartın Belediyesi kriz masası oluştururken, 100 e yakın ekip, çalışma başlattı. Ekipler sularla dolan evlerin bodrum katlarını vidanjörlerle boşalttı.

Gecen Köyü’nde bulunan gecen deresi yoğun yağış nedeniyle taşarken, polisler sabah işlerine gelemedi. Yolu kapatan sel suları çok sayıda tarım arazisine ve seralara da zarar verdi. Dere kenarında bulunan Gecen Köyü Yeni Camii de sel suları ile doldu. Yine Gecen köyünde bulunan Toptancılar sitesindeki çok sayıda işyerinin alt katlarına sel suları girdi.

Ayrıca Bartın merkeze bağlı Kızılkum Köyü’ndeki derenin taşması sonucunda çok sayıda ekili alan zarar gördüi. Kapanan köy yolunu ise özel idare ekipleri tarafından gece yapılan çalışmalar sonucunda ulaşıma açıldı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yağmur beklentisi nedeniyle alarma geçtiğini duyurdu.

"BÜTÜN BİRİMLER UYARILDI"


"İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM,  yapılan tahminler doğrultusunda  alarma geçerek bütün birimleri uyardı. İtfaiye Anadolu Bölgesinde 28 Grup amirliğinde 179 araç 379 personel, İSKİ 120 Personel 76 araç, Yol Bakım ve  Onarım Müdürlüğü,  94 personel 55 araç ile olumsuzluklara  karşı hazır bekletiliyor. 

Meteorolojinin tahminlerine göre  yağışlar, Şile, Kartal, Maltepe, Kadıköy, Beykoz, Üsküdar, Ümraniye bölgelerinde etkili olacak. Yağışın öğleden sonra Avrupa Yakasına da geçebileceği belirtildi"
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »