Türkiye'de 'İsrail' protestoları

FATİH Cami avlusunda Cuma namazı sonrası toplanan bir grup, İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıları protesto etti.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 4:39
Türkiye'de 'İsrail' protestoları

Fatih Camii avlusunda toplanan yaklaşık 1500 kişilik grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Ardından grup ellerindeki bayrak ve dövizlerle Fevzipaşa Caddesi’ni trafiğe kapattı. Grup taşıdıkları ‘Şehitlerin hesabı sorulacak şehitlerin kanı İsrail’i boğacak’ yazılı pankartla yürüyüşe geçti. Ellerindeki Filistin bayraklarıyla tekbir getiren grup ‘Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz, Filistin halkı yalnız değildir, Hamas’a selam direnişe devam, Kahrolsun İsrail ortadoğudan defol’ sloganları attı. Kadın ve çocuklar Rabia işareti yaptı. Grup, Saraçhane Parkı’na kadar yürüdü. Burada kalabalık adına basın açıklaması yapan Özgür Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, “İsrail denilen çetenin Ortadoğu’da yeri yok. Biz İsrail denilen bir çeteyi asla tanımıyoruz, tanımayacağız” diye konuştu. Basın açıklamasının ardından Gazze’de ölenler için toplu halde dua edildi. Duanın ardından kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı. 


FİLİSTİN'de Gazze'ye düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenler için Batman'da gıyabi cenaze namazı kılındı. Batman Düşünce ve İnanç Platformu ile Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği protesto yürüyüşünde İsrail bayrakları ateşe verildi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları Batman'da düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi. Batman Düşünce ve İnanç Platformu ile Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği yürüyüş ve basın açıklamasına, Ak Parti İl Başkanı Murat Güneştekin, Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Fırat, Hüda- Par İl yöneticileri ve bazı vatandaşlar da destek verdi. Atatürk Parkı önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, Gülistan Caddesi'ne kadar yürüdü. 'Her Müslüman bir kova su dökse İsrail'i sel alır' pankartını taşıyan kalabalık grup, yürüyüş boyunca da 'Kahrolsun İsrail' sloganları attı.

Gülistan Caddesi'nde toplanan platform bileşenleri, Gazze'de yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. İsrail bayraklarının ayaklar altına alındığı eylem sonrasında İsrail protesto edildi. İftar öncesi çok sayıda kişinin katıldığı eyleme katılan kalabalık grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »