'Türkiye'de kadınlar pasifleştirildi'

Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av.Ayşegül Dalkır Kahveci resmi bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Pakistan hükümet sözcüsü ve enformasyon bakanı Dr. Firdous Ashıq Awan ile Ankara’da bir araya gelerek görüştü.

17 Ekim 2011 Pazartesi 19:12
'Türkiye'de kadınlar pasifleştirildi'

Yaklaşık on beş dakika süren görüşmede DP Kadın Kolları Genel Başkanı kardeş ülke Pakistan’ın kadın siyasetçilerini takdir ettikleri , Başbakan Benazir Butto ve Başbakan Tansu Çiller’in, dünyaya yön veren iki kadın başbakanın, Türkiye ve Pakistan’dan çıkmış olmasının ve partilerinin her iki ülke kadınlarının şansı olduğunu ifade etti.

Pakistan Enformasyon Bakanı Awan'ın ülkesinde yaşanan sel felaketi konusunda DP’li Kahveci’yi bilgilendirdiği ve Pakistan’da kadınların durumu ile ilgili bilgiler verdiği öğrenildi.

DP’li Kahveci ise sıkıntılı süreç geçiren Pakistan’ın yoksulluğu kadın istihdamı sayesinde yenebileceğini ifade ederek  %5’lik kadın istihdamının Pakistan için % 15’lik yoksulluğun yok edilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Pakistanlı Bakan Avan’ın kadınların siyasetteki yeri konusunda yaptığı bilgilendirmede; Pakistan’da Dışişleri,Turizm ve Enformasyon Bakanlarının kadın olduğu bakanlar kurulunda 3 kadın bakan bulunduğunu ifade etti. Ayrıca kabinede görev yapan bakanların iki bakan yardımcısı yine kadın yardımcılardan oluşuyor. Bakan Avan 342 üyeli parlamentonun 76 kadın milletvekili ile % 20’yi aşmış oranda kadın parlamenterleri olduğunu ve meclis başkanlarının bir kadın parlamenter olduğunu ifade etti.

DP’li Kahveci "Bu oranlar Pakistan adına iyi denebilecek rakamlar. Kaldı ki Pakistan, Türkiye Cumhuriyeti Devletini örnek alarak kurulmuş bir devlet; fakat maalesef  ülkemizde her alanda kadınlar bir şekilde özellikle son dokuz yılda iktidar tarafından pasifleştirildi. Pakistan kadının siyasette temsili sorununu kota ile çözdü. Bugün Pakistan'da parlamentoda en az % 20, yerel yönetimlerde % 33, kamuda %10 kadın kotası var.  Pakistan bu konuda Türkiye’nin önünde yer alıyor.Ükemizde de mutlaka kotanın getirilmesi" gerektiğini ifade etti

"Gerek rahmetli Başbakan Benazir Butto, gerekse eski Başbakanımız Tansu Çiller araları çok iyi olan iki arkadaş ve kardeştiler. Demokrat Parti ve Pakistan Halk Partisi iki kadın lideri dünya tarihine yazarak bundan yıllar öncesinde bugün bile olmayan büyük bir olayı başarmışlardı. İki büyük Müslüman ülkenin iki kadın liderini böylelikle kardeşimiz Pakistan’ın kadın bakanları ile tekrar hatırlamış olduk "diyen Kahveci ayrıca Pakistan’da yaşanan sel felaketi için bakan Avan ‘dan bilgi alarak, konu ile ilgili olarak ellerinden geleni yapacaklarını ve Pakistan halkına yardım etme gayreti içinde olacakları sözünü DP’li kadınlar adına Pakistan Enformasyon Bakanı Avan’a verdi.
Görüşme bir dahaki sefere tekrar buluşma ve görüşme sözü ile bundan sonra sıkça iki ülke kadınlarının toplum içerisinde daha  iyi bir yer edinmesi için kadın siyasetçilerin çalışacağı ve iyi niyet temennileri ile son buldu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »