Türkiye'den Irak petrolleri için sistem önerisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Irak petrollerinin dünya pazarına aktarılması ve gelirler konusunda Türkiye'nin bir sistem önerisi hazırladığını söyledi.

16 Kasım 2013 Cumartesi 0:41
Türkiye'den Irak petrolleri için sistem önerisi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tesislerinde bir araya geldi ve soruları yanıtladı.

Bakan Yıldız, Irak petrollerinin dünya pazarlarına aktarılmasıyla ilgili Türkiye olarak bir sistem önerisi yaptıklarını söyledi. Yıldız, petrol aktarımının paralandırılmasıyla ilgili olarak, ''Bu Türkiye'deki bankalarda bloke edildikten sonra gerekli yerlerine gidecektir. 

100 varil petrolün karşılığı 1000 dolarsa o 1000 dolar merkezi Irak hükümetinin ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kendi hisseleri oranında hesaplaştırılacaktır ve buradaki banka dekontlara merkezi Irak hükümeti tarafından da görülecektir'' dedi.

ABD'nin devreye gireceği bir sisteme ihtiyaç olmadığını belirten Yıldız, petrol gelirlerinin tahakkukunu Türkiye'nin yapacağını söyledi.

Yıldız, iki tarafın da mutabakatının alınıp alınmadığı şeklindeki soruya, ''Biz merkezi Irak hükümetinin endişelerini biliyoruz. O endişeleri karşılayacak bir yapıyı kurguluyoruz'' diye cevap verdi. 

İran petrolü daha altına inemez


Yıldız, TÜPRAŞ'ın İran'dan aldığı petrol miktarının günlük 105 bin varile düşürüldüğünü, bunun daha altına inilemeyeceğini söyledi.

Yıldız, TÜPRAŞ'ın İran'dan daha önce günlük 130-140 bin varil civarında petrol aldığını söyledi.

Türkiye'nin daha aşağı düşemeyeceğini ilgili taraflara bildirdiğini belirten Yıldız, ''Bundan sonraki zorlanan her kalemin İran üzerine yaptırımlar yerine, Türkiye üzerine yaptırımlar olacağını da herkesin bilmesini istemektedir'' diye konuştu.

''Türkiye, Irak'ta 13 blokta proje yürütecek''


Türkiye'nin bir enerji şirketi kurduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:

''İster üçüncü şirketlerle beraber ortaklık kurarak yapacağımız sözleşmelerin, isterse müstakil olarak bu enerji şirketiyle yürüteceğimiz sözleşmelerin ki toplam sayısı 13 blok civarında olacaktır, bu Türkiye'nin ve Irak'ın lehine olacak sözleşmelerdir.''

Yıldız, Türkiye'nin kurduğu enerji şirketinin Irak'taki 13 bloktan 7'sinde müstakil olarak, 6'sında ise üçüncü bir şirketle çalışacağını söyledi. Bu projelerin miktarlarının ve ne kadar bir alanda yapılacağı gibi konuların gelecek dönemde açıklanacağını bildiren Yıldız, ''Bütün bu sözleşmelerin nihai noktasına henüz gelmiş değiliz'' dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »