Türkiye'den Kerkük'teki referandum kararıyla ilgili açıklama!

Türkiye, Irak'ta Kerkük İl Meclisi'nin Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda aldığı tek yanlı referandum kararınının meşru olmadığını belirterek, kararı kınadı.

4 Nisan 2017 Salı 19:49
Türkiye'den Kerkük'teki referandum kararıyla ilgili açıklama!
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Kerkük Vilayet  Meclisi'nin Kerkük'ün statüsüne ilişkin referandum konusunu gündemde tutmaya  teşebbüs eden bugünkü kararı, toplumsal huzuru tehlikeye atan son derece  sakıncalı bir adım olmuştur. Kerkük'ün asli unsurları olan Türkmen ve Arapların  katılmadığı bir toplantıda alınan bu kararın meşruiyeti yoktur." ifadesi yer  aldı.

Kerkük'ün statüsüne ilişkin sürecin Irak anayasasında kayıtlı olduğu  vurgulanan açıklama, şöyle devam etti:

  "Anayasanın ilgili hükümlerinde belirtilen unsurları gözardı eden bir  karar anayasayı da ihlal eder. Resmi dairelerde IKBY bayrağı asılması kararından  sonra alınan bugünkü kararı da tek taraflı oldubitti girişimlerinin yeni bir  örneği olarak görüyor ve kınıyoruz. Kerkük’ün öncelikli ihtiyacı, terör  örgütlerine karşı yürütülen mücadelenin sonuçlanması ve yerlerinden edilmiş  insanların evlerine dönmeleri, dolayısıyla toplumsal huzur ve barışın tesisidir.  Buna zarar verecek adımların hükmü olmadığı gibi, kabul edilmesine de imkan  bulunmamaktadır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »