23 Şubat 2019, Cumartesi

Türkiye'den kritik Kardak kararı!

Yunanistan ile gerginliğe sebep olan Kardak'a 1 mil uzaklıktaki Çavuş Adası'na Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, iskele ve gözetleme kulesi yapılıyor.

14 Şubat 2018 Çarşamba 18: 7
Türkiye'den kritik Kardak kararı!
Kardak kayalıklarında (Yunanca adı: İmia) pazartesi gecesi yaşanan askeri hareketlilik ve gerginlik sonrası, bugün yeni bir gelişme dikkat çekti. DHA'nın aktardığı habere göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Kardak'a 1 mil uzaklıktaki Çavuş Adası'na iskele ve gözetleme kulesi yapılmaya başlandı.

Bodrum'un Gümüşlük sahilinde başlayan hazırlıkların ardından 350 yıllık Osmanlı kulesinin yanına yapılacak gözetleme kulesi ile hem kaçaklar hem de Yunan askeri birliklerin hareketleri rahatlıkla kontrol edilebilecek. Aydın'ın Didim ilçesi ile Bodrum ve Datça arasındaki bölge de izlenebilecek.

Çavuş Adası'na giden yetkililer, inceleme yaparken, Gümüşlük Sahili'ne getirilen yüzen konteynerle birlikte, adaya götürülmek üzere su tankları ve inşaatta kullanılacak jeneratörün taşındığı görüldü.

Yunanistan da 21 Ocak'ta kayalıklara 2 mil uzaklıktaki Kalalimnos Adası'nda gözetleme kulesinin yanında bir inşaat çalışması başlatmıştı.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »