Türkiye'den o görüntüye sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Köln şehrinde PKK terör örgütünün Almanya'daki uzantıları tarafından bir etkinlik düzenlenmesine ve burada terör propagandası yapılmasına izin verilmiş olmasını kınadı. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

17 Eylül 2017 Pazar 9:38
Türkiye'den o görüntüye sert tepki!
Türkiye ile Almanya arasında bir süredir devam eden gerilim, bugün yeni bir boyut kazandı. Ankara; Amlmanya'da terör örgütü PKK'nın uçaktan "Free Öcalan" pankartı dalgalandırarak yaptığı propagandaya sert tepki gösterdi. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak izahat istendi.

Almanya'nın Köln kentinde, Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Kürt Festivali, Türkiye aleyhine ve PKK propagandasının yapıldığı bir etkinliğe dönüşmüştü. Etkinlikte PKK'nın sözde lideri Öcalan için "Free Öcalan" yazan bir pankart, bir uçaga asılarak havada dalgalandırılmıştı.

Türkiye, ilişkilerin bir süredir gergin olduğu Almanya'ya sert tepki gösterdi. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdman, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Almanya'nın Köln şehrinde bugün (16 Eylül) PKK terör örgütünün Almanya'daki uzantıları tarafından bir etkinlik düzenlenmesine ve burada terör propagandası yapılmasına izin verilmiş olmasını kınıyoruz. Tepkimiz Bakanlığa çağrılan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi nezdinde kuvvetli şekilde ifade edilmiştir. 

Festival adı altında düzenlenen sözkonusu propaganda faaliyeti sırasında, Almanya'daki mevzuata göre yasak olmasına rağmen, PKK terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına, elebaşı Öcalan'ın posterlerinin açılmasına ve PKK'nın halihazırdaki elebaşılarından birinin de terörü öven mesajının okunmasına gözyumulmuştur. Köln'deki faaliyetin Alman yetkililerin bu tür düzenlemelere izin vermeyecekleri yönündeki açıklamalarından sonraki ikinci faaliyet olması da dikkat çekicidir. Almanya'nın terörle mücadelede izlediği bu çifte standartlı tutum, terörizmle küresel mücadele adına kaygı vericidir. Almanya'yı terörün her türüne karşı ilkeli bir duruşa davet ediyoruz."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »