Türkiye’den Rusya’ya iki mesaj

Dışişleri Bakanlığı, Ankara’daki Rus mashalatgüzarına, sosyal medyadaki fotoğraflarda Rus subayların PYD/PKK’lı teröristlerle bir arada görülmesinin kabul edilemez olduğunu iletti.

23 Mart 2017 Perşembe 18:45
Türkiye’den Rusya’ya iki mesaj
Dışişleri Bakanlığı, sosyal medyada terör örgütü PYD/PKK  mensuplarıyla Rus asker ve subaylarını bir arada gösteren fotoğrafların  yayınlanmasının ardından, Ankara’daki Rus maslahatgüzarına Türkiye’nin duyduğu  “rahatsızlığı” iletti.  AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Dışişleri  Bakanlığı, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK işgalindeki bölgelerde yaşanan  gelişmeler nedeniyle son iki gün içinde Rusya’nın Ankara Maslahatgüzarı Sergey  Panov’a iki mesaj iletti.    Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, haftalık  olağan basın toplantısında, sınırdaki saldırının hemen ardından dün Rusya  Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nın Bakanlığa davet edildiğini duyurmuştu.  Müftüoğlu, “Kendisine öncelikle bu olaydan duyduğumuz ciddi rahatsızlık iletildi.  Buna karşılık verildiği, bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için ne  gerekiyorsa yapılması gerektiği, eğer yaşanırsa buna (terör örgütüne) misliyle  mukabele edileceği kendisine aktarıldı.” demişti.

İKİ MESAJ VERİLDİ...

 Kaynaklara göre, Müftüoğlu’nun açıklama yaptığı sıralarda, Bakanlık  yetkilileri, Rus Maslahatgüzarı Panov ile temasa geçerek, sosyal medyaya yansıyan  fotoğraflarda Rus askerlerinin Halep'te Nevruz kutlamalarına katılarak, ellerinde  PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG ve YPJ flamarıyla poz vermelerine, hatta  bölgedeki Rus ordularının komutanı olduğu  belirtilen bir tümgeneralin kutlamalar  sırasında koluna YPG arması takmasına yönelik, Türkiye’nin tepkisini dile  getirdi.   Rus Maslahatgüzarına, "PYD/YPG'ye ilişkin tutumumuz Rus tarafınca da  gayet iyi bilinmektedir. Bu nedenle bu görüntüler bizi rahatsız etmiştir.” mesajı  verildi.  Müftüoğlu, basın toplantıda, Türkiye’nin Rusya’dan Moskova’daki  PYD/PKK ofisini kapatmasını istediğini de yinelemişti.  
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »