Türkiye'den sert tepki: Derhal son verin!

Adalet Bakanı Bozdağ, Avrupa Parlamentosunda terör örgütü üyelerine yönelik fotoğraf sergisi açılmasına ilişkin, "Teröre destek ve prim veren bu çirkin tutumundan dolayı Avrupa Parlamentosunu kınıyorum" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Her gün Türk vatandaşlarını hedef alan bir terör örgütünün propagandasının yapılması kabul edilemez" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 19:21
Türkiye'den sert tepki: Derhal son verin!
AA'ya konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) açılan PKK/PYD sergisiyle ilgili, "Avrupa Parlamentosu çatısı altında her gün Türk vatandaşlarını hedef alan bir terör örgütünün propagandasının yapılması kabul edilemez" dedi. Kalın'ın açıklamaları şöyle: "Avrupa Parlamentosu’nun bizzatihi Avrupa Birliği’nin terör örgütü kabul ettiği PKK’nın organik uzantısını parlatarak neyi amaçladığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

Avrupa Parlamentosu’nun bir terör örgütünün reklamına soyunması, Türkiye olarak gündeme getirdiğimiz çifte standartların en açık kanıtıdır.

Terör propagandası, ifade özgürlüğü kapsamında olamaz. Bu sergiyi düzenleyenler, eğer hareketlerini ‘PYD’nin DAEŞ terör örgütüyle savaştığı’ iddiasına dayandırıyorlarsa, kendilerine Nusra Cephesi, Hizbullah ve eli kanlı Esed rejimi sergilerini de açmalarını tavsiye ediyoruz. Bizim açımızdan masum insanları öldüren ve kandan beslenen Nusra Cephesi, DAEŞ, PYD ve PKK arasında herhangi bir fark yoktur.Türkiye’deki terörle mücadele yasalarını her fırsatta eleştiren bazı Avrupalı siyasetçilerin asıl maksadı bu vesileyle anlaşılmıştır."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı da sergiye tepkiyi dile getiren yazılı bir açıklama yaptı: "Avrupa Parlamentosu'nda terör örgütü PKK'nın elebaşını ve örgütün Suriye uzantısı PYD üyesi teröristleri yansıtan bir fotoğraf sergisinin açılmış olmasını kınıyoruz. Avrupa Parlamentosu bu şekilde, hemen her gün masum insanların canını alan kanlı bir terör örgütünün propagandasına, dolayısıyla terörizmin teşvikine alet olmuştur. DEAŞ da, PKK da terör örgütleridir. Bir terör örgütünü diğer terör örgütüne tercih etmek, terörizmin tüm kurbanlarının anısına saygısızlıktır. Çifte standartlar Avrupa Birliği'nin imajını ciddi biçimde zedelemektedir. Bu konuda gerek Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğimizce, gerek Bakanlığımızca gereken girişimler yapılmakta ve tepkiler ortaya konulmaktadır. Ülkemiz terörizmle mücadelede ilkeli bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini, keza Suriye'de barış ve istikrarın da ancak ilkeli bir duruşla tesis edilebileceğini her vesileyle hatırlatmayı sürdürecektir."

BOZDAĞ: TERÖR PROPAGANDASI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Parlamentosunda (AP) terör örgütü üyelerine yönelik fotoğraf sergisi açılmasına ilişkin, "Avrupa Parlamentosunun bu tutumu, terörün propagandasıdır, teröre açık destektir. Terörün propagandası, ifade hürriyeti olarak değerlendirilemez" ifadelerini kullandı.

Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan, AP'de terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ve örgütün Suriye uzantısı PYD üyesi teröristleri gösteren fotoğrafların bulunduğu sergiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avrupa Parlamentosunda bölücü terör örgütü ile onun uzantısı terör örgütlerini anlatan sergi açılmasına izin verilmesini teröre destek olarak nitelendiren Bozdağ, şunları kaydetti: "Avrupa Parlamentosunun bu tutumu, terörün propagandasıdır, teröre açık destektir. Terörün propagandası, ifade hürriyeti olarak değerlendirilemez. Teröre destek ve prim veren bu çirkin tutumundan dolayı Avrupa Parlamentosunu kınıyorum. Terör örgütleri arasında ayrım yapan bu haksız yaklaşım, asla kabul edilemez. AB ve Avrupa Parlamentosu, bu haksız tutuma derhal son vermeli."

ÖCALAN VE PYD'LİLERİN FOTOĞRAFLARI VAR

Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda önceki gün PKK lideri Abdullah Öcalan ve örgütün Suriye uzantısı PYD üyelerini gösteren fotoğrafların olduğu bir sergi açıldı. AP Sosyal Demokrat Grubu Milletvekili Josef Weidenholzer'in ev sahipliğinde açılan serginin fotoğraflarını, Avusturyalı Thomas Schmidinger çekti.

Bir hafta süreyle açık kalacak sergide, PKK'nın uzantıları PYD, YPJ ve YPG'lilerin Suriye'nin kuzeyinde çekilmiş fotoğrafları yer alıyor. Fotoğrafların altlarındaki bilgi notlarında da Suriye'nin kuzeyindeki bazı yerler "kanton" olarak tanımlanıyor.

2013 yılında çekilen bir fotoğrafta, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posteri görülüyor. 2014'te PYD'nin bir kongresinde de yine Öcalan'ın fotoğrafı var.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »