23 Temmuz 2018, Pazartesi

Türkiye'den uçakta internet kullanımına izin

Sivil Havacılık Genel Müdürü, havayolu seyahatlerinde internet kullanımına ilişkin toplantı sonrasında isteyene data kullanımına izin vereceklerini söyledi.

15 Kasım 2013 Cuma 7: 0
Türkiye'den uçakta internet kullanımına izin
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, uçaklarda 3G ve 4G teknolojisine izin verdiğini, havayollarının ilgili prosedürü geliştirmesi kaydıyla bu teknolojilerin kullanılmasında bir sakınca görmediğini ifade etti.

AB Komisyonu'nun konuşmaya değil sadece data transferine izin verdiğinin altını çizen Ekşi, şöyle konuştu:

''Tabii ki konu  havayolu şirketlerinin inisiyatifine bağlı. Bir havayolu 'Ben bu prosedürü geliştirdim ve kullanılmasına izin veriyorum' diyebilir, ancak izin telefonla konuşmaya değil,data transferine verildi. Bunu ilk olarak Federal Havacılık Kurulu (FAA) başlatmıştı. Şimdi AB de buna izin verdi. Biz de sektörle toplantı yapıp prosedür oluşturacağız ve sonrasında isteyene data kullanımı konusunda izin vereceğiz.''

Ekşi, Türkiye'de uçaklarda baz istasyonu kurularak cep telefonuyla konuşmaya izin verilip verilmeyeceğine ilişkin soru üzerine, ''Telefonla konuşmaya birçok yolcu karşı çıkıyor. Genellikle havayolu seyahatinde daha sakin bir yolculuk isteniyor. Kimse etrafında insanların sürekli konuşmasını istemez. Dolayısıyla telefonla konuşmaya izin verileceğini düşünmüyoruz'' dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »