Türkiye'den Yunanistan'a uyarı

Doğu Akdeniz'de çalışmalarına başlayan Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisini taciz eden Yunanistan'a ait fırkateyn, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından engellendi.Enerji Bakanlığı'ndan yaşanan olayla ilgili açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını savunmaya devam edecek. Yunanistan gerilimi tırmandıracak girişimlerden uzak dursun." denildi.

18 Ekim 2018 Perşembe 21:14
Türkiye'den Yunanistan'a uyarı
Edinilen bilgiye göre, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisi, dün akşamdan itibaren, Doğu Akdeniz'de önceden ilan edilen Türkiye'ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışmalarına başladı.

Gemi, sabah saatlerindeki çalışmaları sırasında, Yunanistan'a ait fırkateyn tarafından tacizedildi. Bunun üzerine, bölgedeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar, araştırma gemisini uluslararası hukuk ve teamüllere aykırı olarak taciz eden Yunan gemisinin faaliyetini önledi. 

Araştırma gemisinin çalışmalarının Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatleri doğrultusunda güvenli ve iyi komşuluk ilişkilerine saygılı bir şekilde devam ettiğini belirten yetkililer, çevre denizlerdeki faaliyetlerin daima komşuların hak ve hukukuna saygılı, ancak aynı zamanda hakların korunması noktasında da duyarlı ve kararlı olarak planlandığı şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

TÜRKİYE'DEN YUNANİSTAN'A UYARI

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Barbaros Hayreddin Paşa gemisi tarafından Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığında bu sabah itibarıyla yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlandığı hatırlatıldı. 

Açıklamada, "Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hususta dün yapılan basın açıklaması uluslararası hukuk bakımından tamamen temelsizdir. Yunanistan'ın gerçekçi olmayan iddialarında ısrar etmesi, ikili ilişkilere ve bölge istikrarına zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır." ifadesine yer verildi.

Türkiye'nin kıta sahanlığında uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen hak ve yetkilerini kullanmaya devam edeceğinin altı çizilen açıklamada, "Bu vesileyle Yunanistan'a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz." ifadesi kullanıldı.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise taciz girişiminin Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Gemisi'ne refakat eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından yapılan manevralarla engellendiği vurgulanarak şunlar kaydedildi:

"Türkiye’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde uluslararası hukuka uygun gerçekleştirdiği faaliyetlerin engellenmeye çalışılması, uluslararası hukuk kurallarıyla hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını sonuna kadar savunmaya devam edecektir. Yunanistan’a ikili ilişkilerin ve iyi komşuluk ilişkilerinin sürmesi adına hukuk dışı kurallara tevessül etmemesi ve bölgedeki gerilimi tırmandıracak her türlü girişimden uzak durmasını tavsiye ediyoruz."

ÇELİK: YUNANİSTAN İÇİN EN AKILLI YOL...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Yunanistan için en  akıllıca yol, hukuka saygılı olmak ve gerilimi tırmandıracak eylemlerden uzak  durmaktır." değerlendirmesinde bulundu. 

Çelik, Twitter hesabı üzerinden "Barbaros Hayreddin Paşa" gemisinin  Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetinin Yunan gemisi tarafından taciz  edilmesini kınadıklarını bildirdi.

Yunan gemisine gereken cevabın, Deniz Kuvvetleri tarafından  verildiğini belirten Çelik, "Yunanistan, başta provokatif eylemlere imza atan  savunma bakanı başta olmak üzere uluslararası hukuku sistematik olarak  çiğnemektedir. Bunun sonucunda tek taraflı eylemlere girişmektedir. Bu taciz  eylemlerine gerekli cevabın Türkiye tarafından en etkili şekilde verileceğini en  iyi bilen ülke Yunanistan'dır. Hak ve menfaatlerimize sonuna kadar sahip  çıkacağımız açıktır." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın son zamanlarda  göz göre göre hukuku çiğneyen taciz  eylemleri ile bir yere varmasının mümkün olmadığını ve her seferinde gereken  karşılığı gördüğünü vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Yunanistan'ın taciz eylemlerine karşı güvenlik güçlerimiz tarafından  verilen cevapları her zaman çok güçlü bir şekilde destekliyoruz. Hak ve  menfaatlerimizin korunmasına dönük kararlı politikaların tavizsiz şekilde  süreceğini bir kere daha vurguluyoruz. Yunanistan için en akıllıca yol, hukuka  saygılı olmak ve gerilimi tırmandıracak eylemlerden uzak durmaktır."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »