Türkiye'nin Musul Politikası Akıllıca

Irak'ın eski cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık El Haşimi, Musul ile ilgili Türkiye'nin akıllıca politika izlediğini ve sonuca ulaşacağını söyledi.

17 Haziran 2014 Salı 3:53
Türkiye'nin Musul Politikası Akıllıca
Irak'ın sürgündeki eski cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık El Haşimi, Musul kentinde rehin alınan 49 Başkonsolosluk personelinin serbest bırakılması konusunda Türkiye'nin akıllıca politika izlediğini ve mutlaka sonuca ulaşacağını söyledi. Haşimi, ayrıca bölgede bütün etnik kökenlere eşit seviyede yaklaşan Türkiye'nin böyle bir muameleyi hakketmediğini de belirtti.

"49 KİŞİNİN AİLESİNİN ACISINI PAYLAŞIYORUM"

Irak'ın Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Irak'ta hakkında çıkartılan idam kararının ardından sürgünde yaşayan Tarık El Haşimi, İhlas Haber Ajans'na açıklama yaptı. Musul'daki olaylarını değerlendiren Haşimi, aralarında Türkiye'nin Musul Başkonsolosu dahil olmak üzere alıkonulan 49 kişinin ailelerinin yaşadığı acıyı paylaştığını söyledi. Haşimi, rehin alınan kişilerin en kısa sürede serbest bırakılacaklarını umduğunu ifade etti. Musul'da yaşanan olayların aslında bir halk direnişi olduğunu savunan Haşimi, "Musul'da, Selahaddin'de ve Diyala'da yaşanan olayların arkasında teröristler ve IŞİD'in olduğunu söylediler. Ama bu Musul'daki ayaklanmayı gerçekleştiren Musul'un Arap-Sünni halkıdır. Bunlar kendi haklarının korunmasını talep ediyorlar. Uğradıkları zulüm karşısında, son seçimlerde de siyasi ve demokratik bir sonuca ulaşamadıkları için böyle bir ayaklanmaya gittiler" dedi.

"MALİKİ'NİN POLİTİKALARI OLAYLARI BU NOKTAYA GETİRDİ"

Haşimi sözlerini şöyle sürdürdü: "Maliki'nin zaten politikası belli. Geçen sene 23 Nisan'da Huveyce şehrinde göstericilere karşı uygulanan şiddette 50 kişi öldü, 250 kişi yaralandı. Aynı şiddet Felluce ve Ramadi kentlerinde de uygulandı. Şimdi de Sünnilere karşı uygulanan baskılar devam ediyor. Anayasada yeri olmayan göstericilere karşı uygulanan bu şiddet Maliki'nin Arap-Sünnilere karşı uyguladığı politikayı gösteriyor. Bu da insanları ayaklanmaya götürdü, insanlar politik yollarla hakkını bulamayınca güç kullanmaya başladılar. Arap-Sünnileri terörist olarak göstermeye çalıştığı için insanlar böyle bir yola başvurdu. Onlara karşı askeri müdahaleler yaptı, orduyu kullandı, Arap-Sünnilerin neslini kurutmak için elinden geleni yaptı".

"TÜRKİYE BUNU HAKKETMEDİ"

Haşimi, "Türkiye, Arap Baharı'nda Libya, Mısır, Tunus ve Suriye'deki yardımlarının bedelini pahalı ödedi. Türkiye'nin Irak halkına yaptığı yardımları inkar edemeyiz. Türk hükümetinin halkalara yaklaşımı eşit seviyede. Şii olsun, Sünni olsun, Arap olsun, Kürt olsun, Türkmen olsun hep aynı. Türkiye'nin bu doğru duruşuna karşılık Musul'da Türk konsolosu ve beraberindeki Türkleri rehin aldılar. Türkiye bunu hakketmedi. Bunun arkasında hangi çıkarların olduğunu bilmiyoruz. Bu davranış adil bir davranış değil. Türkiye rehinelerin serbest bırakılmasında akıllıca bir politika izliyor ve bu sebeple sonuca varacağını düşünüyorum" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »