23 Temmuz 2018, Pazartesi

Türkiye'nin yanında duruyoruz

Türkiye'nin yanında duruyoruz

28 Haziran 2013 Cuma 6:15
Türkiye'nin yanında duruyoruz

ABD Adana Konsolosluğu, ülkesinin bağımsızlığının 237. yılı dolayısıyla bir resepsiyon verdi.

Adana HiltonSA'da düzenlenen resepsiyona katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone bir konuşma yaptı. Ricciardone, büyük bölümünü İngilizce yaptığı konuşmasında, bağımsızlık gününde ABD'lilerin özgürlüklerini kutladığını belirterek, kendilerini tekrar özgürlük arayışına adadıklarını ifade etti.

ABD'nin bağımsızlığını kazanmasının üzerinden 237 yıl geçmesine rağmen halen düşünce özgürlüğünü yeni fikirlerle karşılaşarak ve test ederek kutlamaya devam ettiklerini anlatan Ricciardone, ABD eski başkanlarından John F. Kennedy'nin söylediği bir sözü Türkçe olarak "Gerçekleri, yabancı fikir ve felsefeler ve rekabetçi değerleri Amerikan halkına göstermekten korkmayınız. Halkının gerçekleri ve yanlışları açık bir ortamda ayırt etmesinden korkan bir ulus kendi halkından korkan bir ulustur" şeklinde aktardı.

Günümüzde Türk vatandaşlarının da bazı fikir tartışmaları içinde olduğunu söyleyen Büyükelçi Ricciardone, bu tartışmanın canlılığının Türkiye'nin geçmişten bugüne geldiği seviyenin göstergesi olduğunu ifade etti.

Ricciardone, şöyle devam etti:

"Siz bu hassas sorunları tartışırken, biz arkadaş ve müttefikiniz olarak Türkiye'nin ve demokrasisinin yanında duruyor ve tüm Türk vatandaşlarının ifade özgürlüğü ile barışçıl şekilde bir araya gelmelerini destekliyoruz. Kuğulu Park ve Kennedy Caddesi'ndeki sesleri sizin arkadaşlarınız olarak dinliyoruz. Bu sesleri konutumdan dinlerken Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenen şu sözlerin yankısını duyuyor gibiyim. Yüce Atatürk dedi ki; 'Fikir cereyanları cebir, şiddet ve kuvvetle reddedilemez. Bilakis takviye edilir. Buna karşı en müessir çare gelen fikir cereyanına mukabil fikir cereyanı vermek, fikre fikirle mukabele etmektir.' İki ülke için ortak olan özgürlük sevgimizi ve demokrasilerimizi mükemmelleştirme yolundaki kararlılığımızı kutlarken lütfen bana katılın."

ABD'nin Adana Konsolosu John Espinoza ise Türkiye'de her kesimden kişininin kendi demokrasisini geliştirmek için çabaladığı sırada kendisine has bazı zorluklar yaşadığını belirterek, ''Geçtiğimiz günlerde yaşanan şiddet ve ölümler çok üzücü ancak Türk halkının ülkelerini daha iyi bir yer yapma ruhu bana ilham veriyor. ABD hem arkadaş hem de müttfik olarak demokrasilerini geliştirme çabalarında, Türk halkının yanında olmaya devam edecektir" dedi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »