24 Mayıs 2018, Perşembe

TÜSİAD'da şok istifa!

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz istifa etti.

4 Haziran 2014 Çarşamba 7: 0
TÜSİAD'da şok istifa!
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz sürpriz bir kararla istifa etti. Yılmaz, "Sütaş ile ilgili söylentilerin TÜSİAD'a zarar vermemesi için başkanlık görevimden istifa ediyorum" açıklamasını yaptı. Bu karar 43 yıllık TÜSİAD tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Akşam gazetesinin bugün "Sütten çıkmış kara kaşık" başlığıyla yayınladığı manşet haberinde, Sütaş'ta çalışan sendikalı işçilerin işten çıkarıldığına yer verilerek, Bursa-Karacabey ve Aksaray'daki SÜTAŞ fabrikalarında 40 gündür işe iade için eylem yapan 56 işçiye kötü muamele yapıldığı ifade edilmişti. Fabrika önünde oturma eylemi yapan işçileri yıldırmak için yönetimin eylem alanına 13 ton sıvılaştırılmış tezek döktüğüne yer verilen haberde, eylemdeki işçilerin kokuya dayanamayıp alanı terk etmesini bekleyen yönetimin, fabrika kokuya gelen sineklerle dolunca, döktüğü pisliği temizleyip, civar köyleri de ilaçlamak zorunda kaldığı iddia edildi. 

"ŞOV YAPIYORLAR"


Kısa bir basın açıklamasıyla istifa kararını duyuran Muharrem Yılmaz, "Sütaş’ın iç barışının temini, iş ortamının çağdaş bir sendikal bir yapılanmaya kavuşabilmesi için çalışmalarımı yoğunlaştıracağım. Buna isyan ediyorum. TÜSİAD’daki görevimi bırakarak gidip sendika yetkilileriyle görüşeceğim. İşten çıkartılan 15 işçiyle tek tek görüşeceğim. Gerçekten haksız çıkarıldıklarına ikna olursam hepsini geri alacağım. Olayları yerinde görmek isteyenlere her türlü imkanı sağlamaya hazırım. Artık zamanım da var. Sütaş bana emanettir. Bunu riske atamayacağım, zaman ayırmak, iddiaları yerinde görmek için TÜSİAD başkanlığından istifa ettim. Benim üzerimden TÜSİAD’ın yıpratılması operasyonu ihtimalini ihmal edemezdim." dedi. 

Yılmaz, işçilerin eylem yaptığı alana tezek döküldüğü iddiasıyla ilgili olarak, "Bir pazar günü, kimsenin olmadığı bir anda çevre düzenleme yapıldı. Orada hazırlanmış bir senaryo var. Şov yapıyorlar." açıklamasını yaptı.

Muharrem Yılmaz, hükümet baskısı nedeniyle istifa ettiği yönündeki iddialara da "Hiçbir TÜSİAD Başkanı baskı nedeniyle istifa etmez" yanıtını verdi. 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »